Број пријављених зараза се на том подручју више него удвостручио током прошле деценије. Оно што забрињава јесте да има све више случајева код пацијената без фактора ризика, а све мање код оних који су рођени изван САД.
„Овај тренд указује на то да је губа постала ендемична у југоисточним Сједињеним Државама“, наводе дерматолози, а преноси „Сајенс алерт“.
Шта је у ствари губа?
Лепра или губа је хронична заразна болест коју изазива ацидорезистентни, штапићасти бацил Mycobacterium leprae. Назива се још и губа или Хансенова болест. Болест је била позната у древним цивилизацијама Кине, Египта и Индије, а први писани запис потиче из 600. године пре нове ере. Оболели су, кроз историју, одбацивани из друштва и смештани у такозване колоније губаваца, пише Википедија на српском.
Бацил се јако споро размножава у људском телу а време инкубације је дуго, око пет година, иако има података да може да траје и до 20 година. Болест углавном захвата кожу, периферне нерве, слузницу горњег респираторног тракта и очи. Није високо заразна, а преноси се капљичним путем у блиском контакту са оболелом особом.
Лепра је излечива и лечењем у раним стадијумима инфекције спречава се инвалидност. Терапија траје од шест месеци до годину дана и састоји се од комбинације лекова који су високо делотворни. Нежељених реакција има мало и нема регистроване резистенције.
Зашто централна Флорида?
У Сједињеним Америчким Државама се сваки године појави око 150 случајева губе. Код пацијената су откривени јединствени сојеви бацила лепре, иако је већина заражених путовала у земље у којима је лепра присутна или ендемска.
Осим боравка на подручју на којем је присутна зараза, међу чиниоце ризика спада и контакт са животињама као што су деветопојасни армадил, за којег је познато да преноси Mycobacterium leprae, и продужени, блиски контакт са особом која болује од те болести.
Али 54-годишњи мушкарац, који је до сада живео само на Флориди, није никуда путовао нити је дошао у контакт са зараженом особом или армадилом. Једино је навео да пуно времена проводи у природи.
Пацијент се јавио у дерматолошку клинику с болним осипом и кожним лезијама које су се прво појавиле на његовим стопалима и рукама, али су се затим прошириле на труп и лице. Биопсија је потврдила заразу лепром па су упозорене здравствене службе.
Изгледа да се овај мушкарац, као и отприлике једна трећина нових случајева лепре откривене у САД између 2015. и 2020. године, заразио локално.
„Овај случај иде у прилог растућој литератури која сугерише да централна Флорида представља ендемско место за губу“, пишу дерматолози Ашни Букан, Чарлс Дан и Раџив Нату и предлажу истраживање могућих извора ове бактеријске болести у природној околини.
Извештај о случају заразе на Флориди објављен је у часопису Emerging Infectious Diseases.