Према научницима, новооткривени вулкани широки су најмање шест километара и уздижу се више од 150 метара изнад околног морског дна, и последњи су у низу вулканских купа које је 2019. открио италијански Национални институт за океанографију и експерименталну геофизику (ОГС) у морском подручју између Мазаре дел Ваљо у сицилијанској провинцији Трапани и града Скјаће.
„Ово откриће је важно јер баца светло на неистражено морско дно. Медитераном се плови миленијумима, али, изненађујуће, знамо врло мало о његовом морском дну“, рекао је истраживач на ОГС Дарио Ћивиле.
Истраживачи су прикупили узорке стена и наслага лаве, које ће анализирати у наредним месецима.
„Кампања, које се одвијала између 16. јула и 5. августа, спроведена је на немачком броду „Метеор“ и завршена је пре неколико дана скенирањем претходно неистраженог морског дна дуж Сицилијанског канала“, рекао је Ћивиле.
Током експедиције, истраживачи су открили и олупину брода на дубини од 110 метара на такозваној Безименној обали, отприлике на пола пута између вулканског острва Линоса и Сицилије, за коју је Ћивиле рекао да још није могуће утврдити колико је стара.
Иако подморске ерупције често остају непримећене, верује се да је више од једног милиона вулкана под водом, и они су извор 80 одсто вулканских активности широм света.
Експедицију на „Метеору“ водили су Универзитет Малта и ОГС, пренео је Гардијан.