У склопу овог догађаја, Руски дом у Београду даровао је Саборном храму Светог Макарија Соколовића у Плужинама изложбу „Борба Срба и Црногораца против Турака 1875-1878. очима руских добровољаца“.
Поставку коју чине гравуре и цртежи руских уметника добровољаца, који су објављени у руској штампи припремили су Руски научни институт и Руски дом у Београду и после три путовања по Црној Гори, обилазећи Подгорицу, музеје Хервег Новог, Пиву, законачила је у варошици Плужине.
Руски амбасадор у Црној Гори Владислав Маслењиков на изложби у Плужинама.
© Фото : Уступљено Бобану Нововићу
„Драго ми је што своје путовање завршава овде, у Плужинама, у близини места где је пре 148 година рођен херцеговачки устанак који је имао огроман утицај и на Русију и на Црну Гору. Године 1877. Русија улази у рат са Турском, који је резултирао ослобођењем балканских народа, када Црна Гора и Србија стичу независност. Са посебним задовољством могу да саопштим да Руски дом поклања изложбу Саборном храму Светог Макарија Соколовића у Плужинама и његовом старешини Луки Цицмилу. Оче Лука, надам се да ће ова изложба бити прва поставка вашег музеја при храму, чија се изградњу приводи крају“, казао је Павел Бушујев из Руског дома.
Амбасадор Русије у Црној Гори Маслењиков изразио је задовољство што ова изложба остаје у Плужинама, градићу на обали Пивског језера.
„Надам се да ће нове генерације у Србији, Русији и Црној Гори поштовати историјску, духовну и верску сродност наших народа“, поручио је Малсењиков.
Догађајима у Плужинама присуствовали су председник Општине Плужине Слободан Делић, председник СО Даниловград Велимир Ђоковић, генерални секретар Савеза Срба из Црне Горе Раде Црногорац, као и многе друге личности.
Подсјетимо, филм „Црна Гора међа истине и лажи“, чијем стварању су велики допринос дали и чланови Савеза Срба из Црне Горе Лука Караџић, Соња Јанчић и Сава Обрадовић, претходно је премијерно приказан на Жабљаку и у Шавнику.
Филм говори о бројним историјским догађајима о којима су деценијама ширене дезинформације и лажи међу грађанима. Окосницу филма чини „Велика народна скупштина српског народа“ (Подгоричка скупштина), као и друга бројна дешавања која су за српски народ била судбоносна.