Биће зато неопходно смањити интензитет непријатељства и озбиљно размислити о преговорима са Русијом.
Време је за преговоре
Украјински министар спољних послова Дмитриј Кулеба признао је да ће предстојећа јесен бити веома тешка, пошто су међу савезницима све гласнији позиви на дијалог са Москвом, а представници глобалног југа не могу бити убеђени да недвосмислено подрже Кијев.
Истовремено, министар се сложио да пре или касније почну преговори. Највероватније преко посредника.
Познато је да су прошле јесени украјинске власти забраниле било какве политичке контакте са Москвом на законодавном нивоу. Али ситуација се мења.
Наравно, Кијев љутито одбацује могућност размене територија за мир.
„Они који то нуде размишљају само како што брже да наставе са уобичајеним послом“, рекао је Кулеба. А Украјини је потребна обнова територијалног интегритета и безбедносних гаранција.
Москва је спремна за преговоре без предуслова, али „узимајући у обзир реалност“. Према речима шефа прес службе Стејт департмента Метјуа Милера, Вашингтон никада није инсистирао да Кијев то категорички одбије.
Нестаје новца
Офанзива Оружаних снага Украјине није се показала брзом и победничком, као што је тим Зеленског обећао, већ тромом и крвавом. Ово је разочарало Запад. Сада Европска унија и САД расправљају о томе да ли вреди наставити са давањем новца и оружја Украјини ако и даље не могу правилно да располажу добијеним ресурсима.
Олаф Шолц је изразио наду у дипломатско решење сукоба. Истовремено, он се осврнуо на састанак у Саудијској Арабији, где је четрдесет земаља разговарало о конфронтацији Москве и Кијева. Иако је Немачка овај форум покушала да представи као елемент притиска на Русију, јасно је да Украјина није постигла оно што је желела- глобални југ се никада није придружио Западу.
Немачке новине Билд упозоравају: Ако Оружане снаге Украјине не успеју, Русија ће прећи у контраофанзиву. Пред савезницима ће се поставити питање - да ли је боље зауставити непријатељства? Лист Ди Велт коментаришена исти начин.
Ни између Украјине и САД не иде све глатко. Бела кућа затражила је од Конгреса 13 милијарди долара хитне војне помоћи Кијеву. Новац стиже до 30. септембра. Међутим, републиканци који контролишу Представнички дом оклевају. Већина је склона становишту Доналда Трампа који позива да се не повећава, већ да се смањи снабдевање наоружањем како би се сукоб угасио што је брже могуће.