СВЕТ

Како западне технолошке компаније бришу грехе Хантера Бајдена

Син председника САД Хантер Бајден је у центру оптужби да владајућа породица води мрежу коруптивних политичких утицаја. Међутим, интернет претраживачи су обрисали шкакљиве податке на ову тему.
Sputnik
Амерички интернет гиганти пречишћавају резултате претраге и веб странице које се односе на наводне криминалне радње који је починио син америчког председника Џоа Бајдена. Сада детаљи завере да се обришу његови греси коначно излазе на видело.
Током кампање за председничке изборе 2020, гиганти друштвених медија Фејсбук* и Твитер блокирали су свако помињање скандалозних открића листа „Њујорк пост“ о Хантеровом остављеном „лаптопу из пакла“ — који је сада предмет текуће кривичне истраге. Твитер налог листа је чак суспендована.
Интерни документи компаније Твитер објављени након што је технолошки тајкун Илон Маск купио фирму, показују да су владини службеници у дослуху са ФБИ покушавали да заташкају ову причу.
Најкоришћенији интернет претраживач на свету такође усмерава кориснике на „прочишћену“ страницу Хантера Бајдена на Википедији или на безазлена питања о његовој породици.
Гугл претрага за „Хантер Бајден“ даје предложена питања „Ко су деца Џил Бајден?“, "Да ли је Ешли Бајден удата?" и „Ко је жена Џоа Бајдена?“

Брисачопедија

Онлајн енциклопедија Википедија већ је доказала репутацију „непристрасности“ у својим чланцима о руској влади, медијима и њеној специјалној операцији у Украјини, као и кад често описује конзервативне америчке политичке личности као „крајње десничаре“ или „теоретичаре завере“.
Насупрот томе, унос на сајту о Хантеру Бајдену веома се нежно бави контроверзним аспектима његовог живота и каријере.
Други пасус некритички прихвата Хантерову тврдњу у његовим мемоарима да је његова "борба" са злоупотребом дрога и алкохола "ескалирала" након смрти његовог брата Џозефа Боа Бајдена III од рака мозга 2015. Али при дну чланка признаје се да је председников син добио отказ због претходног „инцидента у вези са дрогом“ када је у мају 2013. добио дужност официра у резерви америчке морнарице, да би био отпуштен месец дана касније када је тест на дрогу открио кокаин у његовом телу.
Џо Бајден је такође наводио смрт свог сина, који је служио седам месеци у америчкој окупацији Ирака као адвокат у канцеларији генералног правобраниоца 2009. године, да би изразио емпатију родитељима војника погинулих у његовим прекоморским војним авантурама.
Чланак такође имплицира да је скандал око одбијања и Хантера и Џоа Бајдена да призна очинство свог ванбрачног детета Нави Јоан, коју је добио 2018. са становницом Тексаса и бившом стриптизетом Лунденом Робертс, забрињавао само „десничарске медије“.
Ко се крије иза нежног тона претраге Хантера Бајдена на Википедији открио је ове недеље истраживачки новинар Ли Фанг.
Када је Хантер био директор украјинске гасне компаније Бурисма Холдингс, заједно са својим пословним партнером Девоном Арчером, ангажовао је велику америчку фирму Еф-Ти-Ај Консалтингс да непрекидно уређује његову страницу и странице његових нових послодаваца.
Хантерово именовање уследило је након пуча на Евромајдану 2014. који је осмислила америчка Обамина администрација у којој је његов отац био потпредседник. Џо Бајден је чак запретио да ће ускратити помоћ режиму тадашњег председника Петра Порошенка док не смени генералног тужиоца Виктора Шокина и не оконча истраге о корупцији у Бурисми.
Чланак на Википедији који одбацује целу причу као „теорију заверу Бајден-Украјина“ је још увек на сајту, за разлику од оног о инвестиционој фирми Росемонт Сенека Партнерс.

ЦИА-педија

Политиколог и писац Арон Гуд рекао је за Спутњик да Википедија игра улогу у „дезинформисању америчке јавности“.
„Ако сте критичар америчке спољне политике, а посебно се занимате за контроверзна питања као што су политичка убиства и везе обавештајних служби са продајом дроге и тако даље, знајте да је Википедија непоуздана“, рекао је Гуд. „У суштини бисте могли то назвати ЦИА-педијом.“
„То је пуно посла за његов тим за односе са јавношћу јер та фирма има посла са типом који је био умешан у корупцију и имао је ванбрачну децу са, рецимо, плесачицама, егзотичним играчицама, и који је снимао сексуалне садржаје. Чак је изводио сексуалне радње које је желео да сними на свом лаптопу пушећи крек у различито време."
Гуд је оценио да рад са Хантером Бајденом мора да представља тежак посао за Еф-Ти-Ај Консалтингс, с обзиром на све скандале који га окружују — трговину политичким утицајем, ванбрачну децу и бројне фотографије и видео записе са хард диска његовог лаптопа који га приказују како пуши крек кокаин, прича са стриптизетама и спава са проституткама.
"Све то указује на тужно стање нашег режима у овом тренутку. Јер, овај тип је син председника“, констатовао је Гуд.
Јавност је „професионално и стално дезинформисана, заведена, а Википедија је део тога. И мислим да је вероватно тако нешто и намештено“, рекао је аутор и закључио:
„Свако Википедију може да уређује, али ко ће заиста имати средства да има гомилу људи који уређују чланке о различитим темама? Биће да је као и све остало у друштву - људи са новцем могу да раде шта хоће.“
* Активности „Мета“ (друштвене мреже Фејсбук и Инстаграм) забрањене су у Русији као екстремистичке.
СВЕТ
Пропао споразум о признању кривице Хантера Бајдена: Отежана заштита „првог оца и сина“ Америке
Коментар