Они су се нашли на удару након што је прошле године промењен закон уз образложење да нису положили обавезни испит летонског језика.
С тим у вези чланови Комисије за међународну сарадњу у области људских права Савета за развој грађанског друштва при руском председнику упутили су писмо главном комесару УН за људска права Фолкеру Тирку, комесару Савета Европе за људска права Дуњи Мијатовић и комесару ОЕБС-а за права мањина Каирату Абрахманову.
У њему се скреће пажња да је у питању најгрубље кршење права рускојезичног становништва у Летонији.
Подсећа се да је шеф Комисије летонског Сејма за држављанство и миграције Ингмарс Лидака, рекао да ће око 6.000 држављана Русије који нису прошли тестирање добити званично обавештење да напусте Летонију и то у року од три месеца.
У највећем броју случајева ради се о људима у пензији или пред пензијом који живе у Летонији још од времена СССР-а.
„Њиховим вишегодишњим радом и залагањем формирана је економска база ове земље и до прошле године летонско законодавство од њих није захтевало никакве тестове језика као потврду могућности да живе у Летонији са руским држављанством. Штавише, то што су годинама живели у Летонији доказ је да њихово знање руског и летонског било довољно да организују живот“, наводи се у писму.
Посебно цинично у захтеву летонских власти је не само захтев да се полаже тест него да ти људи попуне анкету у којој ће се определити према политици Русије на међународној сцени.
„Од тих људи заправо не траже само тестове него и да изнесу своје политичке ставове и документовану осуду активности Русије“, истиче се у писму.
Русија сматра да такво понашање летонских власти грубо противречи Међународном пакту УН о грађанским и политичким правима и Европској конвенцији о људским правима и позива УН, ОЕБС и СЕ да посредују и не дозволе насилно протеривање грађана Летоније који имају држављанство Русије.
Медији преносе да губитак права сталног боравка са собом повлачи и прекид исплате пензија.
Бројни политичари и друштвене организације позивају да се закон ревидира.