ЕКОНОМИЈА

„Илузија зелене агенде“: Немачка уклања ветропарк да би проширила рудник угља /фото/

Немачки енергетски гигант демонтира ветропарк у Северној Рајни Вестфалији како би направио простор за проширење рудника мрког угља.
Sputnik
Површински коп Гарцвајлер простире се на 66 квадратних километара, што га чини једним од највећих таквих рудника у Немачкој. Када се ископа сав комерцијално одржив угаљ, што се очекује да ће бити завршено до 2030. године, влада планира да то подручје претвори у низ језера.
У руднику се копа лигнит, па су климатски активисти бесни, наводећи да се ради о „обликом фосилног горива који највише загађује“, наводи „Брисел сигнал“.
RWE такође, руши државни аутопут, Л12, који пролази поред ветрењача, што је изнервирало локално становништво које редовно користи пут.
Портпарол RWE Гвидо Штефен брани компанију тврдећи да је проширење рударског копа „најзначајнији оперативни план према закону о рударству. Циљ је вађење лигнита у овој области како је планирано“.
Немачка влада је саопштила да је проширење рудника неопходно због енергетске кризе изазване сукобом у Украјини. Овај потез је бранио и министар зелене економије Роберт Хабек. Али критичари кажу да је потреба за енергијом из угља, која више загађује директан резултат затварања нуклеарних електрана у земљи.
У јануару је, да подсетимо, дошло до великих протеста против одлуке о проширењу, која је захтевала и уништење села Лицерат. На том месту се окупило око 15.000 активиста, међу којима је била и позната Грета Тунберг, а полиција је на крају употребила бибер спреј и растерала демонстранте.
Еколошки активисти упозоравају да лигнит ствара ниже нивое топлоте у поређењу са другим врстама угља, али производи исту количину емисије угљен-диоксида и сумпора. Такође, тврде да садржи различите токсичне тешке метале и представља најзначајнији ризик по људско здравље међу свим врстама угља.
„Илузија зелене агенде у једној реченици. Немачка почиње да растура фарму ветрењача због угља“, рекао је посланик Европског парламента Роб Рос.
Рос истиче да је Немачка недавно затворила 17 чистих и добро функционалних нуклеарних реактора, који производе јефтину електричну енергију. А сада је немачка економија у великом проблему због прескупе струје.
„Политика заснована на идеологији је веома погрешна”, тврди Рос.
И стручњаци критикују немачку енергетску политику.
„Немачка транзиција зелене енергије постала је фијаско. Радије лигнит него без струје и угашених светала“, примећује научник Фердинанд Меус.
Посланик ФВД-а у провинцији Флеволанд Рене Вуенсдрегт каже саркастично да је то „велики успех, та зелена политика. Штета је што целокупна економија мора да буде уништена пре него што се то реализује”, преноси портал Енергија Балкана.
ЕКОНОМИЈА
Европа има неочекиваног економског болесника, чија болест би могла да се прошири на целу ЕУ
Коментар