„Тражили су нам и трећи пут да продужимо учешће уз обећање да ће испунити обавезе које су преузели, а то се, као и обично, често дешава са нашим западним партнерима, опет су нас преварили, поново ништа урадили. Сада кажемо да нисмо против овог споразума. Спремни смо да му се вратимо одмах чим се испуне обећања која су нам дата“, објаснио је Путин.
Према његовим речима, ако западне земље данас испуне своја обећања, Русија ће се у наредних неколико дана у потпуности вратити споразуму и испунити све што од ње желе.
„Што се тиче обнављања прехрамбеног споразума, већ сам рекао да је мало вероватно да ћу овде моћи нешто да додам, првобитно смо пристали да учествујемо у њему, укључујући и зато што смо се договорили уз посредовање председника Турске и Уједињених нација о испуњавању низа обавеза у интересу руске стране. Након што је договор окончан, ниједна обавеза према Русији није испуњена“, подсетио је Путин.
Путин је додао да је од Русије тада затражено да продужи споразум уз обећање да ће све одмах испунити.
„Продужили смо, опет нико ништа није урадио“, истакао је он.
Запад наставља да блокира обавезе
Путин је истакао да западне земље настављају да блокирају испуњавање обавеза према Русији.
„Западне земље су блокирале и настављају да блокирају реализацију прехрамбеног споразума у смислу обезбеђивања приступа руских пољопривредних произвођача светским тржиштима, односно одбијају да повуку из санкција извоз нашег жита и ђубрива, обнове испоруке пољопривредних производа, машина и резервних делова у Русију, отклоне проблеме са логистиком и транспортом бродова, банкарским услугама и осигурањем испорука хране“, објаснио је Путин.
Руски председник је такође приметио да док је Руска јасно давала гаранције за безбедност пловидбе у оквиру овог споразума, друга страна је користила хуманитарне коридоре за терористичке нападе на руске цивилне и војне објекте.
„То се више не може толерисати“, додао је он.
Излазак Русије из прехрамбеног споразума није утицао на глобална тржишта хране, цене и даље падају, оценио је Путин.
Он је додао да цене житарица настављају да падају, као и да нема физичке несташице хране.
„Постоје проблеми са његовом праведном дистрибуцијом. То је тачно. Али то нема никакве везе са такозваним прехрамбеним споразумом“, приметио је Путин.
Шеф руске државе је напоменуо да све ово не изненађује, пошто је удео Украјине у светском извозу житарица „као што је био пет одсто и остао је толики, а у садашњим условима ће се смањити“.
Он је додао да је Русија близу завршетка преговора са шест афричких земаља о испоруци жита.
„Близу смо склапања споразума са шест афричких држава, где намеравамо да испоручујемо храну бесплатно, па чак и бесплатно вршимо испоруку, логистику, да испоручимо овај терет“, рекао је Путин.
Ердоган: Посредништво Турске у испорукама жита
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган је, коментаришући прехрамбени споразум, рекао да је Турска спремна да помогне у преради руског жита за даљу испоруку у сиромашне земље и да се нада заједничком спровођењу корака са Русијом у испорукама хране афричким земљама.
„У данашњим разговорима са господином Путином он је рекао да је Москва спремна да пошаље милион тона жита у земље којима је потребно. Ми смо такође спремни да дамо свој допринос. Рекли смо да можемо да самељемо ово жито и пошаљемо га у сиромашне афричке земље у облику брашна. Надамо се да ћемо заједно радити на овом питању“, рекао је Ердоган.
Он је додао и да се Анкара нада да би нови пакет предлога за прехрамбени споразум могао помоћи да се он поново покрене.
„Припремили смо нови пакет предлога након консултација са УН. Уверени смо да овим новим пакетом можемо постићи жељени резултат и наставити иницијативу у што краћем року“, истакао је Ердоган.
Према његовим речима, Анкара сматра да су очекивања Русије о прехрамбеном споразуму праведна.
„Једна од најважнијих тема разговора био је наставак црноморске иницијативе... Она је одиграла кључну улогу у спречавању прехрамбене кризе, посебно за најсиромашније земље у Африци“, подсетио је Ердоган.
„Које кораке Москва очекује за наставак прехрамбеног споразума познато је свим странама, ми смо такође изразили та очекивања. Верујемо да се иницијатива може наставити ако се отклоне недостаци“, нагласио је турски председник.
Према његовим речима, алтернативе прехрамбеном споразуму не могу да осигурају безбедан и одржив модел испорука жита.
Путин је додао да Русија не сматра споразуме са Турском и Катаром о испоруци милион тона жита као замену за прехрамбени споразум.
„Што се тиче жита, ... не разматрамо заједнички рад са Турском и Катаром о испоруци милион тона жита као алтернативу црноморском прехрамбеном споразуму. Постоји и Украјина, која има своје интересе, ми то веома добро схватамо и свесни смо тога, тако да то није замена“, објаснио је руски лидер.
Прехрамбени споразум
Прехрамбени споразум је престао да важи 18. јула, а Русија је обавестила Турску, Украјину и Уједињене нације да се противи његовом продужавању. Председник Русије Владимир Путин је раније рекао да услови споразума који се тичу Русије нису испуњени, без обзира на напоре УН, јер западне земље нису планирале да испуне своја обећања.
Након прекида функционисања црноморске житне иницијативе и прекида морског хуманитарног коридора, сви бродови који плове у акваторији Црног мора ка украјинским лукама, од поноћи 20. јула третирају се као потенцијални превозници војног терета, саопштило је Министарство одбране Русије.
Црноморску иницијативу потписали су 22. јула прошле године представници Русије, Украјине, Турске и Уједињених нација у Истанбулу, а њом је предвиђен извоз украјинског жита, хране и ђубрива Црним морем из три луке, укључујући одесу. Усаглашавањем пловидбе бродова бави се Заједнички координациони центар у Истанбулу. Председник Русије Владимир Путин је прошлог септембра указао на то да Запад извози већи део украјинског жита у своје државе, уместо у афричке земље, којима је оно неопходно.