„То смо открили након што су Руси отишли. Наши истражитељи су отишли тамо да проучавају ратне злочине и зверства. Свуда су видели остатке касетне муниције. Речено им је из ког правца је гађано и ми смо утврдили да су то биле украјинске снаге“, казала је Ворхем, истакавши да је организација прикупила детаљна сведочења о цивилима који су убијени или рањени.
Такође је подсетила да је „Хјуман рајтс воч“ крајем јануара објавила објавила извештај о ситуацији у Изјуму. Тада су активисти за људска права пронашли доказе да је Украјина гађала то подручје, које се налазило под контролом руских снага, ракетама са касетном муницијом.
Раније је стално представништво Русије у УН предало Савету безбедности писмо у коме се наводи да Кијев користи противпешадијске мине „лепесток“ против цивила у Донбасу. Писмо је упућено и генералном секретару УН. Украјина је 2005. године ратификовала Отавску конвенцију која забрањује употребу, чување и производњу противпешадијских мина. Према томе, Кијев крши своје међународне обавезе.
Противпешадијска високоексплозивна мина (ПФМ-1) „лепесток“ поставља се системима за даљинско минирање. Представља практично прецизну копију америчке мине БЛУ-43/Б (Dragontooth). Представништво ДНР више пута је пријављивало да украјинске снаге у градовима ДНР користе касетну муницију са минама „лепесток“.