„Закључивање споразума о транспорту производа није тежак посао, питање је како контролисати његово извршење на прихватљив начин за обе стране, а како би се осигурала транспарентност механизма“, рекао је он.
Експерт је подвукао да успех прехрамбеног споразума зависи од тога може ли Запад, на чијем су челу САД, да покаже искреност и да поштује споразуме, укључујући и формирање правичног и ефикасног механизма надзора треће стране, како би гарантовао да се у будућности неће користити трговина житом за снабдевање оружјем.
Говорећи о улози Турске, лист наводи, да улога посредника између две стране у конфликту даје Анкари не само одређени геополитички утицај, већ и профит од транзита производа. Притом, утицај Турске је и даље ограничен и не може да у потпуности промени позиције других страна.
Председник Русије Владимир Путин и председник Турске Реџеп Тајип Ердоган су на састанку у Сочију 4. септембра размотрили ситуацију око прехрамбеног споразума и друга питања. На конференцији за медије турски лидер је рекао да је Анкара заједно са УН припремила нови пакет иницијатива који има за циљ обнављање црноморске прехрамбене иницијативе, те да се нада на позитиван исход након разматрања. Председник Русије је навео да је Москва спремна да се врати прехрамбеном споразуму у року од неколико дана након што се испуне обећања која су јој дата у оквиру договора из Истанбула од јула прошле године.
Прехрамбени споразум
Прехрамбени споразум је престао да важи 18. јула, а Русија је обавестила Турску, Украјину и Уједињене нације да се противи његовом продужавању. Председник Русије Владимир Путин је раније рекао да услови споразума који се тичу Русије нису испуњени, без обзира на напоре УН, јер западне земље нису планирале да испуне своја обећања.
Након прекида функционисања црноморске житне иницијативе и прекида морског хуманитарног коридора, сви бродови који плове у акваторији Црног мора ка украјинским лукама, од поноћи 20. јула третирају се као потенцијални превозници војног терета, саопштило је Министарство одбране Русије.
Црноморску иницијативу потписали су 22. јула прошле године представници Русије, Украјине, Турске и Уједињених нација у Истанбулу, а њом је предвиђен извоз украјинског жита, хране и ђубрива Црним морем из три луке, укључујући одесу. Усаглашавањем пловидбе бродова бави се Заједнички координациони центар у Истанбулу. Председник Русије Владимир Путин је прошлог септембра указао на то да Запад извози већи део украјинског жита у своје државе, уместо у афричке земље, којима је оно неопходно.