Тим који предводи Лиангжуе Лаи са Института за биомедицину и здравље објавио је студију у научном часопису Стем Сел, а њихов рад је, како се наводи, зависио од "гашења" гена SIX1 и SALL1 у ембрионима уз помоћ Crispr/Cas - алата који се често описује као генетске маказе.
То значи да ембриони нису развили бубрег свиње и да је настао „процеп“ у који су уметнуте тзв. "плурипотентне" људске матичне ћелије из пупчане врпце.
Пре имплантације ембриона крмачама, узгајали су их у епруветама које су садржале супстанце које су храниле и људске и свињске ћелије, преноси Сајенс алерт.
Укупно су пренели 1.820 ембриона у 13 сурогат мајки. Трудноће су прекинуте на 25 и 28 дана да би се проценило како је експеримент функционисао.
Овако развијени бубрези садрже више од трећине свињских ћелија, што може довести до одбацивања у случају трансплантације, рекли су научници, и нагласили да процедуру тек треба унапредити.
Научници су се фокусирали на бубреге јер су они један од првих органа који се развијају и најчешће се пресађују у хуманој медицини.
„Наш приступ побољшава интеграцију људских ћелија у ткива примаоца и омогућава нам да узгајамо људске органе код свиња“, рекао је Лаи.