СВЕТ

Јерменија: Спремни смо да разговарамо о условима деескалације на граници са Азербејџаном

Премијер Јерменије Никол Пашињан током телефонског разговора са француским председником Емануелом Макроном изразио је спремност да одржи хитан састанак са лидером Азербејџана Илхамом Алијевом у циљу деескалације на граници, саопштила је прес служба јерменске владе.
Sputnik
Истиче се да је током разговора било речи о питањима која се тичу „продубљивања хуманитарне кризе у Нагорно-Карабаху услед незаконитог блокирања Лачинског коридора, концентрисања азербејџанских снага око Нагорно-Карабаха, као и тенденције пораста напетости на јерменско-азербејџанској државној граници“.
У саопштењу се наводи да је премијер Јерменије потврдио да подржава договоре из Прага од 6. октобра 2022. године, као и договоре из Брисела од 14. маја 2023. године, као и приступ решавању свих питања искључиво дипломатским средствима и у конструктивној атмосфери.
Француски председник нагласио је да је неопходно спуштање тензија дуж границе и изразио спремност да подржи напоре за успостављање мира и стабилности у региону.
Према саопштењу јерменске владе, Пашињан је истим поводом разговарао телефоном и са немачким канцеларом Олафом Шолцом, који је изјавио да је спреман да допринесе успостављању мира и стабилности у региону.
Раније је Министарство одбране Јерменије саопштило да је током последња два дана ситуација на јерменско-азербејџанској граници и даље напета због концентрисања оружаних снага Азербејџана.
На граници две земље периодично долази до пуцњаве. Последње озбиљно заоштравање догодило се у ноћи 13. септембра 2022. године.

Сукоб у Нагорно-Карабаху

Крајем септембра 2020. у Нагорно-Карабаху обновљена су борбена дејства која су била наставак дугогодишњег сукоба и у коме је страдало много цивила. Баку и Јереван међусобно су се оптуживале за избијање сукоба. Стране су неколико пута покушавале да постигну примирје, али је успешан био покушај постигнут 10. новембра 2020.
Лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су тада заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху. Како се наводи у изјави, један део региона прелази под контролу Азербејџана, стране ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом.
Августа прошле године поново је дошло до ескалације напетости. Министарство одбране Русије саопштило је да су азербејџанске оружане снаге прекршиле примирје у зони сукоба, у области висоравни Сарибаба.
СВЕТ
Мостове између Москве и Јеревана нико не може спалити
Коментар