Ако би Срби сад изашли на изборе без услова, како то траже из Брисела, то би, истиче Станковић, значило прихватање да у четири општине на Северу остану косовске безбедносне снаге које су тамо и даље присутне.
Безбедносна подвала за Србе
ЕУ би, упозорава даље политиколог, желела да направи фикцију неке легитимације избора на северу, али се у међувремену десила безбедносна подвала: Срби су се повукли из полицијских снага, а онда су уместо њих дошле јединице РОСУ, који имају 14-15 кампова на Северу све са оружјем које стиже из Турске, Америке и НАТО инструкторима који оспособљавају приштинску специјалну полицију која је заправо претња за Србе.
„Притом, Кфор ће да брани самог себе, неће уопште да интервенише, већ може само да направи санитарни кордон и понови хрватски сценарио из 1995. ако неко попут Куртија одлучи да спроведе етничко чишћење. А он управо и спроводи хрватски сценарио у малим дозама. Не може да направи „Олују“ и „Бљесак“ али може да направи неко ритуално незаконито хапшење што и ради, да плаши упадом у неку преосталу српску институцију, да малтретира људе“, описује тешку ситуацију Станковић.
Тиха Олуја у епизодама
Како каже, Курти иде логиком исцрпљивања и тихог расељавања Срба не би ли на крају постигао ефекат који је остварио Туђман Олујом.
„Ово је „Олуја“ у епизодама. То је оно што ради Курти уз саслужење свих амбасадора Квинте који ћуте као да се ништа не дешава, уз начелне коментаре Петера Стана, Мирослава Лајчака или Жозепа Бореља кад се сете да идентификују да се десило неко насиље и уз логику која све нас иритира - да се две стране позивају на уздржаност при чему једна не ради ништа а друга спроводи терор. Тај лажни реципроцитет као један облик цинизма плус пракса тихог исељавања у фрагментима показује да је циљ етнички чисто Косово. Ту се ради само „копи – пејст“ хрватског сценарија, само што не може да се јурне као у Олуји и Бљеску него се иде парцијално“, каже Станковић.
Политички аналитичар Стевица Деђански оцењује да у том контексту нема никаквог ефекта изјава Мирослава Лајчака да су сви постигнути споразуми у дијалогу Београда и Приштине обавезујући.
„Ефекат такве изјаве је нула кад нема санкција да неког натераш на то. Нисмо се ми договарали са Куртијем, Харадинајем, Тачијем него под покровитељством ЕУ и сад би они требало да изврше притисак на страну која то неће. А они у ЕУ то не раде“, подсећа Деђански.
Јасно је, истиче он, да Курти има један задатак и један циљ – да Косово буде независно.
„Он то може на три начина: један је да Србија то прихвати а неће, други је да Србија уђе у сукоб са Кфором а очигледно је да она успева да то избегне, а трећи да он са малим проблемима на много места тера људе да се исељавају“, констатује Деђански.