„Споразум СТАРТ је руско-амерички споразум који је закључен под условима који су на међународној сцени и односима између Москве и Вашингтона били потпуно дијаметрално супротни од оних који су сада настали након што је Запад објавио рат Русији преко Украјине са циљем наношења стратешког пораза Русији. У овим условима не може бити преговора о примени постојећег споразума или новим преговорима о стратешкој стабилности“, рекао је министар након Самита Г20 у Индији, одговарајући на питање новинара да ли ће потписивање декларације на Самиту Г20 отворити преговоре за решавање питања око новог споразума о стратешком офанзивном наоружању.
„До истека споразума СТАРТ 3, како смо најавили, придржаваћемо се његових параметара, пре свега, цифара за максималан број одговарајућег наоружања“, подсетио је Лавров.
Он је рекао да на самиту Г20 није контактирао са представницима Сједињених Америчких Држава.
„Што се тиче билатералних контаката, не, нисам комуницирао“, рекао је он новинарима.
„Јасно нам је шта Американци желе што се тиче Русије: они само желе да елиминишу конкурента, да нам нанесу стратешки пораз, стога, да имају неке нове замисли, вероватно би некако нашли начин да их пренесу, али пошто их не преносе, значи, немају такве мисли“, додао је министар.
Председник Русије Владимир Путин је 21. фебруара у обраћању Федералној скупштини објавио да Русија обуставља учешће у Споразуму о смањењу стратешког офанзивног наоружања, али да не излази из њега. Путин је истакао да нуклеарне арсенале немају само САД са којима је потписан споразум, него и земље НАТО-а попут Француске и Велике Британије.
Биро за контролу, верификацију и усклађеност америчког Стејт департмента, саопштио је да су Сједињене Америчке Државе од 1. јуна престале да предају информације Русији о статусу и локацији свог стратешког наоружања које потпада под Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ).
СТАРТ је једини руско-амерички режим контроле нуклеарног наоружања који истиче 2026. године. Москва и Вашингтон су почели да договарају параметре будућег споразума о ограничењу нуклеарног наоружања, али је дијалог прекинут након почетка специјалне војне операције у Украјини.