КУЛТУРА

Сви ће људи браћа бити: Од Прашког пролећа до Плишане револуције

Филм „Сви ће људи браћа бити” словачког редитеља Роберта Кирхофа отвориће вечерас у МТС дворани 19. Фестивал европског дугометражног документарног филма „Седам величанствених“.
Sputnik
Ово је један од најбољих и најсложенијих модерних документарних филмова о потресима који су обликовали Европу у распону који обухвата период од седам деценија, приказаним кроз портрет политичара Александра Дубчека.
“Ја сам дете Прашког пролећа. Зачет и рођен у готово апсолутној слободи. Александар Дубчек за мене представља посебан архетип политичког сањара, који је добро поступао према свету. Његов живот се поклапа са 20. веком. О овој важној личности није речено довољно ни у смислу историографије, иако припада правом пантеону шездесетих година заједно са Мартином Лутером Кингом, Мерилин Монро или Робертом Кенедијем. У политици је персонификовао 'меки принцип'и тако је стао на пут бруталној агресији 1968. године. Желео сам да одем иза уобичајених описа и избегнем мејнстрим документарни филм”, истакао је редитељ Роберт Кирхоф.
Направљен у комбинацији различиитих поступака, овај ауторски подухват је настајао током седам година и управо је имао премијеру на великом фестивалу у Карловим Варима.
Ово сложено филмско ткање почиње, као у старим легендама, призорима из киргистанске степе где двојица јахача у предаху уз ватру причају о рођењу детета које доноси велике промене у овај свет.
Из тих наизглед случајних искрица ватре почиње прича о његовом успону и путу који се пред нама развија у фасцинантну фреску драматичних историјских потреса од друге половине 20. до почетка 21. века, промена од Интернационале до химне Европске уније.
Филм почиње, као у старим легендама, призорима из киргистанске степе где двојица јахача у предаху уз ватру причају о рођењу детета које доноси велике промене у овај свет.
Прича о контроверзном јунаку испричана у духу великог „Грађанина Кејна“ Орсона Велса води публику кроз различите просторе и времена у којима упознајемо многе од учесника и сведока тих историјских дешавања.
На овом узбудљивом документаристичком путовању срећемо и Умберта Ека, Михаила Горбачова, Вацлава Хавела и култног редитеља Лордана Зафрановића управо у раду са глумцем који евоцира нашег јунака.
У средишту тог историјског ковитлаца, од Прашког пролећа, до Плишане револуције и данашњих дешавања, Роберт Кирхоф покушава да открије ко је заправо био човек који својим делањем и драматично скоковитим током живота сажима све противречности догађаја различитих епоха.
Роберт Кирхоф рођен је 7. маја 1968. у Нитри у Словачкој. Студирао је филмску режију на Академији сценских уметности у Братислави, где је постао магистар уметности 2000, а доктор уметности 2006. године.
Режирао је и продуцирао бројне дугометражне документарне филмове, од којих су многи освајали значајна признања на домаћим и међународним фестивалима (Кан, Венеција, Берлин).
Предајена Академији сценских уметности у Братислави где води курсеве: режија документарног филма и ауторски документарни филм.
На Фестивалу европског дугометражног документарног филма „Седам величанствених“ до 17. септембра биће приказана и остварења „Хаушвиц“ Уке Хогендејк, „Година у пољу“ Кристофера Мориса, „She Chef“ Мелани Либхајт и Гереона Вецела, „Господин Граверсен“ Михаела Граверсена, „Зимска сага“ Карла Олсона.
Фестивал ће затворити спацијална пројекција првог дугометражног документарца Луке Попадића „Моја швајцарска војска“.
КУЛТУРА
Седам величанствених: Најбољи европски документарци у Београду
Коментар