Србија је остварила невероватан успех на Мундобаскету, а посебну мотивацију екипи доносио је Бориша Симанић из болнице у којој је оперисан два пута после утакмице са Порториком у којој је задобио повреду.
Ударац у предео бубрега у први мах није деловао толико озбиљно, али Драган Радовановић, доктор репрезентације, открио је у емисији „Кец на једанаест“ како се ситуација закомпликовала.
„Цео живот радим као хирург, саставни део мог посла је да се сусрећем са животно угрожавајућим стањима које морате да препознате и да их решавате на прави начин. Повреда је била драматична и те повреде четвртог-петог степена бубрега веома су драматичне, јер су повезане са издашним крварењем које самим тим угрожава живот“, почео је Радовановић у емисији "Кец на једанаест" на телевизији К1.
Доктор је истакао да је кошаркаш Србије задобио ретку повреду.
„Такве повреде су раритет у спорту. На интернету сам покушао да нађем, да ли је постојао неки пример тако тешке повреде. Генерално, повреде бубрега су од један до пет посто у човековом организму и спадају у ретке повреде, а када узмете најтежи, тај четврти-пети степен повреда, они су још ређи, а у спорту су екстремно ретки, ја нисам нашао такав пример. То даје озбиљност целој ситуацији, јер не очекујете да се тако нешто догоди у спорту и када се деси онда треба реаговати на прави начин, како би се избегле најгоре последице“, истакао је Радовановић.
Неколико минута после повреде тим Србије схватио је да Бориша мора у болницу.
„Пет минута после повреде, по неким знацима које сам видео, установио сам да је озбиљна повреда у питању. Одвели смо га одмах у болницу, где због организације посла, никако нисмо могли да брзо спроведемо те процедуре. Специјалисти у том моменту нису били у болници, већ млађи лекари који су били на телефону са старијим колегама. Ја сам инсистирао да се урадио одмах скенер, где се утврдило да је у питању озбиљна повреда. Они су снимак послали урологу који није био у болници. Инсистирао је да га оставимо један дан у болници и да сутрадан поновимо снимак“, објаснио је доктор репрезентације.
Симанић је изгубио два литра крви после прве операције, а то је донело додатне компликације.
„Остао сам са њим ту ноћ у болници, јер сам претпоставио да то не може тако да буде. Он је добијао све јаче и јаче болове, давали су му јаке лекове против болова, који су веома опасни у таквој ситуацији. Онда сам ја захтевао и дигли смо читаву узбуну да му се поново уради скенер на коме се видело да је крварење знатно значајније. Лекари су се појавили, када су видели налаз. Водили смо озбиљну борбу да прво поновимо снимак, а онда да они сви дођу како би био оперисан на време. Изгубио је преко два литра крви, када је урађена операција. Онда су нас у пет ујутру звали да немају крв, јер Бориша има ретку крвну групу и да болница не може да набави крв. Он је А негативна крвна група. Онда смо цело јутро и ноћ јурили крв. Нико од нас није имао ту групу, једино мама Богдана Богдановића. Она је жена одмах кренула са нама да да крв, али из неких процедуралних разлога није могла. У једном тренутку су споменули да су звали Црвени крст. Пошто сам ја председник у Србији, звао сам одмах њиховог Генералног секретара и у року од два сата смо добили довољне количине крви“, испричао је доктор Радовановић.
Бориши Симанићу је одстрањен бубрег, а опоравак тече у добром смеру. Српски кошаркаш је из Маниле дошао са остатком репрезентације Србије.