Танјуг је имао увид у предлог ЕУ која је, према сазнањима те агенције, истакла да је предлог за редослед примене, за који је шеф европске дипломатије Жозеп Борељ након састанка јасно рекао да је већ представљен Београду и Приштини током састанка у јуну.
Из ЕУ напомињу и да је специјални изасланик ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак у међувремену имао тим поводом седам кругова одвојених разговора са обе стране.
„Куртијева изјава да је овај предлог био једини на столу је зато чињенично једноставно нетачна“, додају из ЕУ.
У тексту, који је представљан странама, а у који је Танјуг имао увид, чланом 7 се предвиђа формализовање статуса Српске православне цркве на КиМ, као и завршетак унутрашњих процедура на КиМ за заштиту српске верске и културне баштине.
Наводи се да је члановима 7 и 10 предвиђен завршетак преговора о статуту инструмента за самоуправу Срба на КиМ.
Ови чланови предвиђају и паралелно успостављање „инструмента самоуправе“ за Србе на КиМ, али и укидање структура под управом Београда на КиМ и њихову транзицију, по потреби, у оквиру инструмента за самоуправу Срба на КиМ.
Чланови 1, 7 и 10 предвиђају паралелно покретање преговарачког процеса о „статуту инструмента за самоуправу“ Срба на КиМ.
У члану три наводи се да се стране неће међусобно мешати у унутрашње послове и да ће се уздржати од било каквог облика насиља или претње насиљем.
Чланом 10 предвиђено је постизање споразума о обавезујућем плану пута за испуњење „одговарајућих неизмирених обавеза“ које проистичу из ранијих споразума постигнутих у оквиру дијалога.
Члан 6 говори о оснивању посебних радних група којима председава ЕУ за примену акција поменутих у члану 6 споразума, док члан 9 говори о донаторској конференцији и припреми заједничких пројеката страна.
Погледајте шта је о ситуацији на Косову ексклузивно за Спутњик рекао руски амбасадор у Београду Александар Боцан-Харченко: