„Потврђујемо наш став. Оваква жалба СТО нас не дотиче у смислу да због ње нећемо одустати од ембарга који смо увели“, рекао је он.
Према Милеровим речима, са пољског становишта, одлука о продужењу забране је исправна.
„Она произлази из економске анализе и могућности које проистичу из европског и међународног права“, истакао је он.
Будимпешта: Без преговора са Кијевом
Мађарска је, са своје стране, саопштила да неће преговарати са Украјином, јер интересе земаља-чланица организације заступа Европска комисија.
„Што се тиче решавања могућег спора, Украјина са једне стране може покушати да започне овај процес, али Мађарска неће бити њен партнер у преговорима, јер у оквиру СТО земље-чланице ЕУ представља Европска комисија, ма шта да Кијев предузме као одговор на актуелне мере држава-чланица ЕУ, које се тичу пољопривредних производа“, саопштило је мађарско Министарство пољопривреде.
Такође се наглашава да се „ЕК редовно консултује са саветом и парламентом, а Мађарска ће се доследно залагати за своје пословне интересе на свим форумима“.
Словачка ће бранити свој став
Министарство пољопривреде Словачке саопштило је да је Братислава спремна да на маргинама СТО брани свој став о забрани увоза украјинског жита и не намерава да повлачи уведена ограничења.
„Наш став је да ће једностране мере бити примењиване све док систем гаранција од стране Украјине не буде оцењен и док не буде гаранција да је увоз под контролом“, рекао је министар пољопривреде Јозеф Биреш.
Претходно, украјинско Министарство економије на свом Телеграму објавило је да је Кијев поднео жалбу Светској трговинској организацији (СТО) против Пољске, Мађарске и Словачке због забране увоза украјинских производа.
Европска комисија је 15. септембра одлучила да не продужава ограничења на увоз четири врсте украјинских пољопривредних производа у неколико пограничних земаља ЕУ, али је Кијев обавезала да уведе мере контроле извоза. После тога, власти Словачке, Мађарске и Пољске објавиле су да једнострано продужавају забрану. Мађарска је проширила забрану на националној основи; на списку се налазе 24 производа којима је забрањен увоз. Осим житарица, на листи су разне врсте меса, живина, јаја, мед, поврће и вино.
Премијери пет земаља Европске уније су се крајем марта обратили шефици Европске комисије Урсули фон дер Лајен са захтевом да се умеша у кризу изазвану приливом житарица из Украјине. У писму премијера Пољске, Мађарске, Румуније, Бугарске и Словачке наводи се да су „проблеми повезани са значајним повећањем понуде украјинских производа на тржиштима земаља-чланица ЕУ, а посебно оних која се граниче са Украјином.
Бугарска, Мађарска, Пољска, Румунија и Словачка траже од Европске комисије да ову забрану продужи најмање до краја године, истичући да је испорука украјинског жита на њихова тржишта по дампинг ценама раније нанела велику штету локалним пољопривредницима.
Више о овој теми погледајте у емсији „Мој поглед на Русију“: