„Администрација председника Бајдена узела је у разматрање 'Северни ток' јер је то био једини гасовод којем смо ми, Американци, могли да имамо приступ, а после смо могли да негирамо умешаност у диверзије“, навео је он, позивајући се на неименованог званичника.
Бајденова администрација је донела одлуку о диверзијама страхујући да ће изгубити утицај на Немачку и западну Европу због испорука јефтиног гаса из Русије.
Како је рекао, позивајући се на изворе, припреме за експлозију у Балтичком мору у организацији експерата поморских снага САД трајале су неколико месеци.
Херш је такође навео и да никакве важне информације о мисији у САД нису уношене у компјутер, те да су америчке власти сакриле трагове учешћа Американаца у терористичком нападу на гасоводе.
Извештаји о операцији у Норвешкој подносили су се искључиво преко шефа ЦИА, који је био у контакту са онима који су планирали терористички напад и са америчким председником Џозефом Бајденом.
„Руководство ЦИА разматрало је нејасне инструкције Бајдена у вези са уништавањем гасовода као 'стратешки корак у правцу трећег светског рата'“, наводи новинар.
Он такође наводи да је немачки канцелар Олаф Шолц био упознат са плановима америчке администрације за диверзије на гасоводима у случају почетка специјалне операције у Украјини.
Након дизања гасовода у ваздух сви документи о операцију су уништени, наводи се у материјалу.