КУЛТУРА

Потресна прича коју Горан Паскаљевић није стигао да сними, ипак ће бити преточена у филм

Снимање филма „Мачији крик“, према идеји и сценарију славног редитеља Горана Паскаљевића (1947-2020), а у режији Сање Живковић, почело је 22. септембра и трајаће месец дана на локацијама у Пожаревцу и околини.
Sputnik
Паскаљевић је имао идеју да сними истиниту причу о раднику и његовој супрузи који се боре за старатељство над сопственом унуком која болује од ретке и неизлечиве болести „мачји плач“, међутим изненадна смрт га је спречила да ту идеју и реализује.

Да позитивна људска енергија просветли гледаоце

„Филм 'Мачији крик' је инспирисан истинитим животним причама, али понајвише борбом Зорана Живановића из Крагујевца да добије на чување своју унуку коју су сви одбацили пошто је рођена са ретком и неизлечивом болешћу. Зоранова истрајност, срчаност и оптимизам упркос нељудским поступцима његовог окружења, потпуно су ме фасцинирали. Схватио сам да та позитивна људска енергија заслужује да са екрана барем малчице просветли гледаоце и да им пружи наду да се упорном борбом ипак може постићи оно што понекад изгледа немогуће“, изјавио је Паскаљевић уочи премијере свог последњег филма „Упркос магли“ на Фесту 2020. године.

Филмски центар Србије је пројекат за филм „Мачији крик“ подржао 2018. године, а након Паскаљевићеве смрти његови синови и наследници продуценске куће „Нова филм“, Владимир и Петар Паскаљевић, одлучили су да наставе са продукцијом, као и да филм режира српско-канадска редитељка Сања Живковић.
Вест о почетку снимања овог дугоочекиваног филма на сајту Филмског центра Србије објављен је тачно две године од смрти Горана Паскаљевића, који је преминуо 25. септембра 2020.

Прича о безусловној љубави

Филм, за који су сценарио написали Паскаљевић и Ђорђе Сибиновић, бави се темом родитељске одговорности, опстанка и универзалне безусловне љубави.
Главну улогу тумачи босанко-канадски глумац Јасмин Гељо, познат по филмовима „Земља мртвих“ и „Напад на полицијску станицу број 13“, а његове партнерке су Андријана Ђорђевић и Сања Микитишин.
Глуме и Марија Шкаричић, Сергеј Трифуновић, Срђан Милетић, Денис Мурић, Сања Крајно, Весна Паштровић Шашић…
Директорка фотографије је Милица Дракулић, костимографкња Сенка Радивојевић, сценографкиња Невена Марковић, монтажерка Радојка Врабац и шминкерка Мара Милошевић.
Сања Живковић је српско-канадска сценаристкиња и редитељка. Њен први дугометражни играни филм „Easy Land“ (2019), са Нином Кири и Мирјаном Јоковић у главним улогама, премијерно је приказан на Међународном филмском фестивалу у Торонту, а затим на свим већим канадским фестивалима. Међународну премијеру имао је у Палм Спрингсу, европску на Гетеборгу, док је у Србији први пут приказан у оквиру ФЕСТ-а.
Горан Пасаљевић (1947-2020) остаће упамћен по филмовима „Варљиво лето ’68“, „Пас који је волео возове“, „Посебан третман“, „Чувар плаже у зимском периоду“, „Земаљски дани теку“, „Време чуда“, „Буре барута“
Бурљајев: Горан Паскаљевић је филмовима певао песму своје слободне душе
Коментар