Кирби је упитан да прокоментарише да ли у Вашингтону идеју ограничења цене руске нафте сматрају неуспешном у светлу вести да се руски енергент продаје по цени изнад максималне одређене (60 долара по барелу).
„Ми ипак сматрамо да је ограничење цена користан и одржив инструмент. И уколико буде потребно, биће предузете мере да се коригује. Разговарали смо о томе са савезницима и партнерима. Према томе, немамо осећај да ће ограничење цена као инструмент нестати. Данас немам шта да кажем о било каквим променама“, одговорио је Кирби.
Како је додао, Сједињене Америчке Државе, које су и саме одустале од куповине руске нафте, желе да ограничење цене поштују и сви остали купци.
„Сећате се, идеја је била да се руска нафта склони са тржишта и да се минимизирају приходи (руског буџета од њеног извоза)“, рекао је Кирби.
Претходно је заменица министра финансија Велике Британије Џоана Пен казала за Ројтерс да Лондон разговара са осталим земљама Г7 о ефикасности ограничења цена руске нафте и могућности њеног ревидирања с обзиром на промене на светском тржишту.
У децембру 2022. године Путин је потписао указ о забрани испорука руске нафте и нафтних деривата купцима који поштују граничне цене, а задржао је право да доноси посебне одлуке о искључењу једног броја испорука из указа.
Нафтне санкције Запада су ступиле на снагу 5. децембра: Европска унија престала је да увози руску нафту која се транспортује морем, а земље Г7, Аустралија и Европска унија наметнуле су ограничење цене за нафту која се транспортује морем на 60 долара по барелу.