„Позвали смо их (на сарадњу). Ако имају такве могућности, позивамо их да дођу и раде геолошка истраживања. Да не бисмо зависили само од нафте, стога морамо да знамо које руде имамо“, рекао је министар.
Према његовим речима, Јужни Судан располаже огромним резервама злата, гвожђа, никла, дијаманата и других руда, њихово присуство је доказано, али треба да се утврди тачна количина.
„Руска Федерација има најновију технологију за спровођење таквог истраживања. Када сазнамо све ове ствари, моћи ћемо да спроведемо одговарајућу анализу и планирамо нашу економију“, додао је Барнаба.
Према његовим речима, Јужни Судан рачуна на помоћ Русије у преради прехрамбених производа и оживљавању предузећа изграђеног за ову сврху уз подршку СССР-а.
„Желимо да они (Руси) помогну у реализацији пољопривредних програма, испоруци ђубрива, у свему што имате. На пример, треба да почнемо да прерађујемо воће, јер раније, када је Судан био уједињен, СССР је изградила у једној од наших држава, Западном Бахр ел Газалу, крајем 1970-их година, фабрику за прераду хране која је после много година престала са радом, желимо да се поново оживи“, рекао је министар.
Он је истакао да Јужни Судан жели да се Русија врати и обнови рад оних предузећа која је раније отворио СССР.
О сарадњи Русије и Јужног Судана
Министар је додао да су инвеститори из Русије заинтересовани за сарадњу са Јужним Суданом у области пољопривреде, рударства и развоја туризма.
„Имамо билатерална питања везана за економију. Руска Федерација је заинтересована за услове развоја инфраструктуре у Јужном Судану. Сарадња у области пољопривреде, производње нафте и гаса, минералних ресурса уопште. Такође је заинтересована за сарадњу у туризма, како ефикасно искористити то богатство дивље природе у Јужном Судану“, објаснио је он.
О укидању ембарга на увоз оружја
Барнаба је навео и да Јужни Судан тражи од Русије да убеди друге чланице Савета безбедности УН у потребу укидања ембарга на оружје уведеног овој земљи.
Према његовим речима, актуелни ембарго „не служи за постизање мира у земљи“.
„Треба да наоружамо те људе (војску), штитимо своју земљу и свет. Не можемо чак ни оружје да купимо, не можемо да купимо чак ни обућу и униформе за редовну војску због ембарга на оружје“, приметио је Бењамин.
Санкције УН Јужном Судану, које предвиђају, између осталог, ембарго на оружје, на снази су од 2018. године.