СРБИЈА

Појачавање Кфора британским војницима - јасна подршка Приштини

Долазак додатних британских војника у мисију Кфор је цинизам и замајавање, јер ће они као и до сада стајати са стране уместо да штите Србе. Британија и њена помоћ Приштини је јасна одавно, а Британци су интересовање за косовско питања појачали од како су изашли из ЕУ, јер желе да се наметну као самостална сила, каже генерал Владимир Лазаревић.
Sputnik
Контингенту британског Кфора на Косову и Метохији који тренутно броји 400 војника, по одлуци Североатлантског већа НАТО алијансе, придружиће се још 200 припадника британске војске.

Кфор има довољно војника, али не и добру намеру

НАТО истиче да појачава војну мисију у нашој јужној покрајини због све веће ескалације сукоба на северу Косова, која је након дешавања у селу Бањска кад су убијена тројица Срба, а један припадник косовске полиције погинуо, досегла границу пуцања.
Зашто баш британски војници, с обзиром да се до сада показало да нам Британци и нису баш наклоњени? Владимир Лазаревић, пензионисани генерал-пуковник Војске Југославије, командант Приштинског корпуса ВЈ за време рата на КиМ и НАТО бомбардовања СРЈ и командант Треће армије ВЈ, има објашњење за то.
„Кфор има довољно људи на КиМ да спречи била какве инциденте али је проблем што они не поступају по Резолуцији 12 44. Очигледно да то не желе. Подсећам вас да је 2004. године када је био погром над Србима било више од 50.000 војника Кфора стационирано на КиМ, али нису се трудили да спрече дивљање Албанаца и протеривање Срба… Укључили су се тек када су Албанци напали њихову патролу. Дакле, није проблем у броју те мисије већ у њиховој намери која је усмерена очито против Срба,“ уверен је Лазаревић.
Генерал Лазаревић сматра да је „појачавање“ Кфора само део замајавање светске јавности, а чињеница да су баш одабрани британски војници, а не неки из неке неутралније државе не изненађује.
„Британци су увек били сервилни према Приштини и очигледно да се то наставља у можда још јачем тону и данас. Јасно је да они не долазе тамо да заштите правду нити српски народ већ да помогну Приштини да у што већем броју протера Србе са КиМ. Уосталом, Британци и данас као већ годинама уназад раде против српског националног интереса, на жалост,“ каже Лазаревић.

Британија је против националних интереса Србије

Наш саговорник подсећа на „богату" умешаност Велике Британије у косовско питање од самог почетка сукоба
„Познато је учешће и помоћ Британије и других Приштини - и пре, и током, и после рата. У протеклих 24 године Срби су готово нестали са Косова. Долазак 200 британских војника је обичан цинизам, и они ће као и до сада стајати са стране и потпомагати исељавање Срба,“ упозорава наш саговорник.
Лазаревић сматра да се њихово интересовање за решавање косовског питања додатно појачало од како су отишли из ЕУ, дупло, јер желе да се наметну као самостална сила у односу на ЕУ и Америку.
НАТО је распоређивање нових снага Кфора одобрио у недељу, 1. октобра, на захтев врховног команданта савезничких снага за Европу који је из редова Америке. Из НАТО је такође потврђено да следе даља појачања трупа Кфора од осталих држава чланица, уз оцену да је ова одлука разборит корак да би се осигурало да снаге Кофра имају способности које су потребне да испуне мандат и да одрже безбедно окружење и слободу кретања за све људе на Косову.
Британско министарство одбране пренело је команду над једним батаљоном своје војске на НАТО како би тај батаљон могао да пружи подршку на КиМ ако буде потребно, саопштено је из тог министарства.
У вези са актуелном ситуацијом на Косову и Метохији погледајте емисију "Свет са Спутњиком":
СРБИЈА
Немачка разматра слање додатних трупа у састав Кфора
СРБИЈА
Велика Британија шаље 200 војника на КиМ
Коментар