Никола Вуколић, председник жирија у којем су били и Миљенко Јерговић и Младен Весковић, рекао је да је Шапоња један од најзначајнијих песника у региону, али је значајан чинилац и ширег песничког поднебља.
„Он је један од оних малобројних српских песника који су свестрано образовани. Различитост његових образовних кодова његов, рекли бисмо, целокупни дискурс поетичког обрасца, који бисмо без устезања могли назвати `шапоњизам`, декодира кроз различита интелектуално-спознајна искуства“, навео је Вуколић, саопштено је из Задужбине „Петар Кочић Бањалука–Београд“.
Збирка „Психологија гравитације“ је у знаку Шапоњиног презрења свега што човека ограничава зато он двема неспојивим парадигмама у науци и психологији одређује свој песнички израз. Давањем гравитације психологији песник је истовремено веже сад и ту за планету Земљу, али јој пружа и могућност ослобођења од гравитације, с тим што ослобођење јесте метафора тежње за вечном слободом која је неминовно остварива кад се енергије ослободе својих различитих љуштура/тела. Док је код неких песника, нарочито из прошлих времена, то трагичност човека, јер је осуђен на смрт, у Шапоњиној поезији то је метафора за свеслободу човека, наглашава Вуколић.
Он је додао да је Шапоња још једном на себи својствен начин доказао снагу, полисемантичност и импресивност свог лирског израза.
Улазећи у структуралну анализу Вуколић истиче да је збирка структурисана из три циклуса: „Слатка тишина“, „Забуна препознавања“ и „Поверење у одело тела“. У овој збирци Шапоња се држи постмодернистичке поетике. Другим речима, руководи се постмодернистичким онеобичавањем песме. У онеобичавање теме креће већ од насловног знака. Ниједан од наслова песама није непосредна рефлексија садржине пјесама већ увођење у песму кроз, назовимо га насловни дистих (има их и у три стиха, што може бити диктирано само просторним могућностима странице) где је други део наслова стих – својеврсна потврда првог дела наслова или првог „стиха“.
Награда „Кочићево перо“, коју додељује Задужбина „Петар Кочић Бањалука–Београд“ биће свечано уручена у петак, 6. октобра 2023. године у „Вуковој задужбини“ у Београду.
О добитнику награде, између осталих, говориће књижевници Никола Вуколић, Миљенко Јерговић, Младен Весковић и Предраг Јашовић.