СРБИЈА

Признање Спутњику: Никада нисмо изашли из људских оквира у извештавању о насиљу

Поводом Светског дана детета, редакција Спутњика Србија добила је посебну захвалницу Националне асоцијације за подршку и борбу против насиља НАОС и Бироа за борбу против трговине људима. Како је истакнуто, редакција Спутњика никада није изашла из законских, али и људских оквира извештавајући о насиљу, било над децом, женама или одраслима.
Sputnik
Управо на ову тему на конференцији „Сви смо ми важни - како би безбедност деце била на највећем нивоу, са нултом толеранцијом према било ком облику насиља“, говорио је и заштитник грађана Зоран Пашалић.
Он је замолио медије у Србији да се суздрже, да извештавају на начин који чини већу штету деци, него што је потреба за информацијом коју јавност треба да зна.

„Говорим из искуства посла који радим. Деца која су доживела насиље, и то тешке облике насиља, то су случајеви који су уздрмали и тресли јавно мњење и медије недељама, неки месецима, рекли су ми да их је више погодило то, него сами чин насиља који су доживели и преживели“, истакао је Пашалић.

Он је додао да сваку превентиву насиља треба да прати репресија, да такве ситуације не смеју да се пролонгирају у недоглед, јер правичност постоји само ако постоји и адекватна брзина и адекватне санкције.

Доста је било само приче

Говорећи о томе колико се насиље дубоко укоренило у наше друштво, Весна Станојевић из Саветовалишта против насиља у породици је навела искуства из Сигурне куће, у којој мајке, жене које су побегле од насиља, туку своју децу. Она је подсетила да жртва насиља није само онај ко је добио батине, већ и онај ко га гледа.
„Деца која гледају или доживе насиље најчешће се касније понашају по том моделу, ако су у питању девојчице, оне бирају партнере насилнике. Важно је да са оваквих скупова изађемо са закључцима који ће нешто да промене. Ми ништа не мењамо, ми само причамо. Ја не могу више да причам, верујте ми. Дајте да нешто променимо, дајте именом и презименом једну особу која није урадила што треба. Неко одговоран је пустио насилника, он је сутра дошао претукао жену“, рекла је Станојевићева и додала да друштво треба да зна ко су тужиоци који се овако односе према једном од највећих проблема нашег друштва.
Представници медија и организација које сарађују са Националном асоцијацијом за подршку и борбу против насиља

У затвор највише због дроге

Милан Пекић, директор Канцеларије за борбу против дрога Владе Србије говорио је о штетности психоактивних супстанци којима су деца изложена. Он је подсетио да злоупотреба психоактивних супстанци утиче на многе функције младог човека.
„Они имају велику вероватноћу да се суоче са здравственим проблемима, незапосленоћу, дисфункционалним друштвеним односима. Они и живе краће, а често касније буду уведени у свет организованог криминала. Сва истраживања показују да у нашим, али и затворима по свету, седе већином људи због кривичних дела у вези дроге. Или почине кривично дело везано за дрогу или су под дејством дроге. Више од 60 процената људи у нашим затворима лежи због дроге“, открио је Пекић.
Стручњацима из различитих области који се баве превенцијом насиља над децом, али и одраслима обратио се и намесник Хиландара и председник Свеправославног националног савета Милош Стојковић. Он је рекао да су сва залагања да се друштво промени узалудна, ако систем вредности не буде поново успостављен, јер, како каже, онај ко у себи има Бога, неће да напакости.

Идоли из ријалити програма

Он је изнео податке огранизације на чијем је челу који кажу да од 6 милиона Срба, који живе у нашој земљи, 2 милиона и 420 хиљада гледа ријалити програме, без интернета, а том броју треба додати и његове користике. Тако су и деца изабрала своје идоле.
„Ишао сам лично у Ваљевску гимназију, у граду Светог Владике Николаја и Ава Јустина Поповића, анкетирао децу да ли су чули за дела владике Николаја. Ја сам на Аристотеловом универзитету у Грчкој учио њихова дела, а та деца из Ваљева, нико није знао да наброји макар једно дело владике Николаја. Али су сви знали да наброје певачице, учеснице Фарме, сви до једнога. Морамо да тежимо систему вредности, да се вратимо светосавском путу, да покрећемо и летње кампове у којима би се разговарало на овакве теме“, истакао је Стојковић.
Учесници скупа су се сагласили да је за промену свести о насиљу над децом, женама и о вршњачком насиљу од изузетне важности заједничка сарадња свих, али све мора почети од породице, којој надлежне институције треба да помогну да препозна проблем, али и да на време реагују.
МОЈА ПРИЧА
Овде све почиње: Упозорења и савети најбоље медицинске сестре – васпитачице у Србији
Коментар