Материјал, који је прикупила свемирска летелица са астероида Бену близу Земље, требало да буде откривен у НАСА свемирском центру Џонстон у Хјустону у америчкој држави Тексас.
Како је најављено, представљање узорака биће преношено уживо.
Капсула „Озирис-Рекс“ је са узорцима са астероида Бену слетела на Земљу у пустињи у америчкој држави Јути прошлог месеца.
Слетање капсуле затворило је шестогодишњу мисију америчке свемирске агенције и Универзитета у Аризони.
То је тек трећи узорак астероида и далеко највећи који је враћен на Земљу ради анализе, након две сличне мисије јапанске свемирске агенције које су завршене 2010. и 2020. године.
Као и други астероиди, Бену је остатак раног соларног система, а његов данашњи хемијски састав и минералогија су практично непромењени од формирања пре неких 4,5 милијарди година. Бену садржи трагове о пореклу и развоју стеновитих планета као што је Земља, а можда чак и трагове о еволуцији живота, пренео је Ројтерс.
Капсула „Озирис-Рекс“ је прво прегледана на полигону за тестирање и обуку у Јути у близини место слетања, а потом је пребачена у центар Џонстон, где су узорци подељени у мање примерке који су обећани за око 200 научника у 60 лабораторија широм света.
Процењено је да је узорак са астероида Бену тежак око 100 до 250 грама. Астероид Бену откривен је 1999. године, а његов пречник износи око 500 метара.
Капсула „Озирис-Рекс“ лансирана је 2016. године и стигла је до Бенуа 2018. године. Провела је готово две године у орбити око астероида пре него што је узела узорак растреситог површинског материјала помоћу роботске руке 20. октобра 2020. године.