„Канадска влада издвојила је око 2,2 милиона долара у последњих седам година за најмање осам организација које су изражавале подршку ветеранима СС дивизије ‘Галиција’ или су на други начин славили нацистичке колаборационисте“, наводи се у чланку.
Грантове су давале различите агенције канадске владе, укључујући и оне које су задужене за очување канадске културе, социјални и економски развој и јавну безбедност.
Највећи део новца био је дозначен Конгресу Украјинаца Канаде који подржавају „Галицију“ и старају се о споменику тој јединици подигнутом у предграђу Торонта.
Од 2016. до 2022. организација је добила око 1,5 милиона долара.
Новац је добијала и организација „Њу патвеј“ која је стала у одбрану споменика нацистичком колаборационисти Роману Шухевичу.
Аутор чланка подсећа да је Канада после рата примила 2.000 ветерана „Галиција“, а на хиљаде других завршило је у САД, Великој Британији и Аустралији.
Подсетимо, на седници парламента Канаде је у част посете украјинског председника Владимира Зеленског 22. септембра, између осталих, присутан био и 98-годишњи Јарослав Хунка, кога је председавајући Доњег дома парламента уз аплауз представио као „борца за независност Украјине од Руса током Другог светског рата“. Испоставило се да је Хунка бивши припадник добровољачке дивизије „Галиција“ СС трупа, у којој су били украјински неонацисти и која не само да се борила против Црвене армије, већ је била позната и по зверствима над Јеврејима, Пољацима, Белорусима и Словацима.
Канадски премијер Џастин Трудо упутио је извињење због обраћања украјинског нацисте у канадском парламенту. Трудо је рекао да ни он ни делегација Зеленског нису упознати са позивом у парламент земље и плановима да се ода почаст украјинском СС војнику, којег је пронашао председавајући Доњег дома Ентони Рота. Трудо тврди да се ради о руској пропаганди.
Прва украјинска дивизија или 14. добровољачка пешадијска дивизија СС „Галиција“ је била тактичка формација трупа нацистичке Немачке у којој су служили украјински добровољци.