У Француској се ситуација погоршала и неке школе су морале да буду затворене због најезде, а становници Марсеја бацали су душеке на улице у очајничком покушају да се отарасе стеница.
После разговора са стручњацима, „Дејли мејл“ је дао одговоре на често постављана питања о овим паразитима.
Зар нема стеница само у креветима? Зашто су у јавном превозу?
Постоји мали ризик од стеница у јавном превозу. У неколико виралних видео-снимака на друштвеним мрежама тврди се да су стенице снимљене на седиштима у метроу, али француски стручњак за контролу штеточина Николас Ру де Безје каже да се стенице не лепе за одећу. Ови инсекти живе на крви. Имају шест танких ногу које користе да се пењу на грубе површине, али њихов стисак није довољно јак да се држе за глатке површине.
Ако је тако, како се шире?
Стручњаци сматрају да је главни начин транспорта стеница у торбама и одећи са дубоким џеповима, као што су капути и јакне.
„Већина инфекција се јавља после боравка у хотелу или изнајмљеном имању. Ако је особа заражена, стенице могу ући у торбе или џепове и отпутовати кући са вама“, каже Ру де Безиеук.
Имам резервисан одмор у Паризу. Да га откажем?
Безбедно је путовати у Париз, али треба предузети мере предострожности. Проверите рецензије места где боравите. Ако је неко тамо недавно имао стенице, готово сигурно ће оставити негативну рецензију о томе. Ако јесте, нађите друго место и не ризикујте.
Стенице нападају изложена места на телу, где је кожа најтања, а то може бити на леђима, рукама, ногама или око зглобова
CC0 / rawpixel.com /
Шта још могу да урадим да избегнем стенице?
Кључно је да своју одећу правилно одложите у хотелу. Не стављајте одећу у фиоке – ту би се стенице могле сакрити јер воле топла и мрачна, затворена места. Такође, не остављајте торбу на поду хотела. Држите одећу у врећици са затварачем на полици. Ако треба да га држите напољу, окачите га.
Хоће ли ме спреј против инсеката спречити да ме уједу стенице?
Спрејеви против инсеката су скоро бескорисни против стеница. Нема смисла користити их против њих. Можда их неће бити неколико сати, али то баш и не помаже, каже проф. Џејмс Логан са Лондонске школе хигијене и тропске медицине.
Шта ако се пробудим и помислим да су ме угризле стенице током ноћи?
Уједи стеница изгледају као уједи других инсеката. Обично су црвени и изазивају свраб и нису већи од новчића, али ће често уједи стеница бити груписани заједно или у линију на делу коже који им је био изложен током спавања, као што су лице, врат или руке.
„Стенице желе крв што пре, па одлазе на изложена места где је кожа најтања, а то може бити на леђима, рукама, ногама или око зглобова“, објашњава проф. Логан.
Оне ће се најчешће сакрити у шавовима душека, у угловима кревета или иза узглавља.
Стенице привлаче кисеоник, па воле да се гнезде близу главе. Такође се скупљају у утичницама и испод летвица, а још један знак стеница су мале смеђе мрље од њиховог измета на постељини и намештају.
Шта да радим ако откријем да ме је ујела стеница?
„Пре уласка у кућу све своје ствари ставите у затворене кесе са затварачем и ставите их у замрзивач на пет дана. Ово ће вам дати потпуну сигурност да су све стенице мртве, објашњава Роук де Безиеук и додаје да за неке ствари машина за прање веша такође може бити ефикасан убица стеница.
„Ако имате одећу која може да издржи прање на 60 степени, перите је тако. То ће убити све стенице јер су осетљиве на топлоту“, каже професор Логан.
Стенице брзо еволуирају и јачају своје одбрамбене механизме
Користан је и усисивач.
„Када стигну стенице, често их је првих неколико недеља тешко уочити јер још нису слегле јаја. Најбоље је узети усисивач и њиме проћи кроз све пукотине у кући: у угловима софе, испод оквира за слике, испод ноћног ормарића... Наставите са парном машином, пазећи да пара улази што дубље у отворе. Ово може бити довољно за уклањање стеница.
Да спалим душек и одећу?
Наравно да не. Душеци и одећа се могу сачувати све док предузмете одговарајуће мере предострожности. Можете задржати свој душек и одећу, осим ако вашу кућу не преплаве милиони буба.
Ру де Безје објашњава да стенице немају способност да укопавања па не могу да дођу негде где нема рупа.
Да ли да обавестим своје пријатеље и колеге ако постоји могућност да су ме напале стенице?
То. Стручњаци упозоравају да је посета туђој кући један од уобичајених начина ширења стеница. Међутим, ако мислите да имате инфекцију, не морате у карантин. Ако имате стенице, то не значи да не можете да изађете из куће, али треба бити опрезан, па погледајте у џепове капута или углове торби. Стенице не би требало да буде тешко уочити.
Да ли је тачно да инсектициди постају неефикасни против стеница?
Сигурно је да их је све теже убијати. Паразити могу брзо да еволуирају и развију јачу одбрану као што су дебљи егзоскелети отпорни на хемикалије. Али изгледа да стенице нису постале отпорне на екстремне температуре.
Препоруке за неке кућне лекове за убијање стеница шире се на ТикТок-у. Да ли вреди покушати?
Не. То би могло довести до оштећења плућа, па чак и пожара.