РУСИЈА

Показало се ко је за мир: СБ УН није усвојио руску резолуцију о Гази и Израелу

Савет безбедности УН није усвојио руски нацрт хуманитарне резолуције којом се позива на прекид ватре у зони палестинско-израелског сукоба.
Sputnik
Документ су подржале Русија, Кина, Уједињени Арапски Емирати, Габон и Мозамбик, док су против гласале САД, Велика Британија, Француска и Јапан. Шест држава је било уздржано. Према томе, резолуција није добила потребних девет гласова „за“.
Стални представник Русије у УН Василиј Небензја рекао је да је Русија веома разочарана резултатима гласања, јер у резолуцији није било ништа што би се могло да буде оспорити јер је била чисто хуманитарна.
„Сматрамо да је гласање чланова СБ веома карактеристично – јасно је показало ко се заиста залаже за моментално примирје, прекид неселективног бомбардовања Појаса газе и осигуравање безусловне хуманитарне помоћи становништву енклаве, а ко и даље упорно блокира заједнички сигнал Савета, следећи своје себичне циљеве“, рекао је руски дипломата.
Он је изразио жаљење што је Савет безбедности још једном испао талац егоистичних тежњи западних делегација.
„То је једини разлог зашто није успео да пошаље јасан, колективни сигнал чији је циљ деескалација. Говоримо о највећем распламсавању насиља на Блиском истоку у последњих неколико деценија“, констатовао је Небензја.
Делегације западних земаља ставиле су тачку на очекивања целог света да ће СБ УН зауставити крвопролиће, закључио је дипломата.
Кина је такође изразила жаљење што СБ УН није усвојио нацрт руске хуманитарне резолуције – стални представник Кине у УН Чанг Јун рекао је да хуманитарна питања не би требало да се политизују, те да заштита цивила мора бити приоритет за све стране.
Стална представница САД у УН Линда Томас-Гринфилд објаснила је да је Америка гласала против јер се у руској резолуцији наводно не осуђују акције Хамаса.
У нацрту руске резолуције, чији су коаутори 25 земаља, укључујући Египат, Пакистан, Белорусију, Саудијску Арабију и Турску, „Савет безбедности УН позива на хитан, одржив хуманитарни прекид ватре који ће се у потпуности поштовати“. Оштро су осуђени насиље и борбена дејства против цивила, као и све манифестације тероризма. Поред тога, аутори документа су се залагали за ослобађање свих таоца, несметану испоруку хуманитарне помоћи, стварање услова за евакуацију цивила.
РУСИЈА
Путин са колегама из Ирана, Сирије, Палестине и Египта: Обновити процес стварања палестинске државе
Коментар