Поред тога, према његовим речима, захваљујући неким руководиоцима актуелног Међународног Олимпијског комитета, Русија је сазнала да се саме игре могу употребити као средство политичког притиска против људи који са политиком немају никакве везе.
Председник Русије је нагласио да је спортски покрет сада на тесту кохезије и оданости олимпијским принципима једнакости и поштене борбе.
Путин је подсетио и на предлог бројних чланова МОК-а да се промени Олимпијска повеља.
„Такође смо сазнали да је Олимпијска повеља, наводно, застарела и да је изгубила универзални карактер. Неки спортски званичници дали су себи за право да одлучују на кога се односи Олимпијска повеља, а на кога не. Такви приступи противречни су самој природи спорта, оценио је руски лидер.
Он је изразио увереност да постоје вредности које се не смеју издати, укинути, заменити за нешто или продати, а једна од њих је, безусловно, спорт и његова обједињујућа снага, укључујући и смисао међународних спортских организација.
У марту 2023. године, МОК је препоручио међународним федерацијама да руским спортистима који нису подржали специјалну војну операцију дозволе да се такмиче у неутралном статусу.
Истовремено, организација је предложила да се спортистима повезаним са оружаним снагама и безбедносним органима, као и националним тимовима, ускрате такмичења у тимским дисциплинама. Неке међународне федерације, као обавезан услов да Руси буду примљени на међународна такмичења, постављају и то да потпишу декларацију којом се осуђује СВО.