После више од седам деценија, такозвана Ђавоља комета, небеска луталица позната научницима као 12P/Pons-Brooks, појавила се у близини Земље. Њено језгро, процењено на скоро 25 километара у пречнику, премашује чак и величину Монт Евереста, а названа је Ђавољом јер својим изгледом подсећа на рог, пише „Бизнис инсајдер“.
Има ли разлога за узбуну?
Теди Карета, постдокторанд који ради у Ловел опсерваторији у америчкој држави Аризона, истакао је јединственост овог космичког посетиоца.
„Знамо да је велика. Знамо да је изванредна. Знамо да је ретка“, сажето је описао Карета.
Али упркос њеној величини и интригантним карактеристикама, нема разлога за узбуну на Земљи.
Супротно свом злослутном надимку, ова комета не представља претњу. Током свог најближег проласка поред Земље, ипак ће остати значајно удаљена, на око једну и по астрономску јединицу (једна астрономска јединица представља удаљеност Земље од Сунца).
Карета је објаснио да видљивост комете овог пролећа не указује на њену близину Земљи, већ на њену инхерентну светлост.
„Можда је довољно светла да је можете видети голим оком или двогледом, али то није зато што ће бити „суперблизу“, већ зато што је генерално веома светла“, нагласио је Карета.
Комета ће бити у зениту средином априла 2024. године
Ђавоља комета такође је показала склоност експлозивним реакцијама, избацујући велике количине гаса и прашине у кратким, интензивним ерупцијама. Ове ерупције су збуниле научнике јер се дешавају изненађујуће често и на неочекиваној удаљености од Сунца.
„Са Pons-Brooks-ом, то је стварно, стварно сјајно и стварно, стварно велики пробој. То је оно што ову комету чини толико занимљивом научницима“, објаснио је Карета.
Преовлађујућа теорија приписује те експлозивне „испаде“ ослобађању леда након почетног излагања Сунчевој топлоти. Међутим, такве појаве се обично опажају ближе Сунцу, и то ретко. Енигма лежи у способности Pons-Brooksа да детонира тако често и тако далеко од Сунчеве топлоте.
Тренутно се Ђавоља комета налази чак и иза орбите Марса, у регији у којој су температуре знатно ниже. То наводи на питање одакле долази енергија која покреће такве велике „испаде“, као и како та комета може да све то учини толико и тако често?
Међу астрономима расте ишчекивање очекиваног зенита комете средином априла2024. године.
„Мислим да је много људи стварно узбуђено због тога“, поручио је Карета на крају.