Новак Ђоковић оснивањем ПТПА организације желео је да приближи јавности услове слабије рангираних тенисера и помогне им у томе да имају иста права као и бољи играчи и да добијају више новца.
Револуционарна идеја у самој основи је хумана, али се није свима допала.
„Знате, неке владајуће организације у тенису нису имале подржавајуће ставове према ПТПА. Могао бих чак да кажем да су прилично игносирали ПТПА, али... Ми смо ту! Јачи смо из дана у дан! Добијамо све више поверења, све више подршке од играча. Они препознају важност ПТПА као њихове организације, која заступа њихова права. На крају крајева, ми смо једина организација у тенису која 100 посто заступа интересе играча“ , поручио је Ђоковић у најновијем обраћању испред ПТПА.
Српски ас ово удружење основао је са Васеком Поспишилом, канадским тенисером,а прикључила су име се многа тениска имена попут Ника Кирјоса, Хуберта Хуркача, Пауле Бадосе и других.
Новак је недавно критиковао систем јер играчи не могу да учествују у доношењу појединих одлука, али се претходно бавио и једнаким условима у мушком и женском тенису. Први рекет света толико је темељно посвећен овој мисији да је указао и на проблем тешких лоптица због којих се играчи често повређују.
Имао је времена најбољи тенисер свих времена да се посвети чак и појединачним случајевима попут случаја Марка Трунђелитија, аргентинског тенисера, који је октрио да му је понуђено да намешта мечеве. Аргентинац није наишао на подршку и називан је цинкарошем, а Новак му се недавно јавио како би му пружио подршку.
Када се све сабере и када се на тај збир дода још и све што српски ас ради мимо организације рачунајући помоћ српским тенисерима (пример Хамада Међедовића) заиста је апсурд да систем то не подржава.