ВОЈСКА И НАОРУЖАЊЕ

Опасне поруке: Немачка призива рат у Европи да би се наоружала

Министар одбране Немачке Борис Писторијус бацио је реторичку „бомбу“ изјавом да се навикавамо на идеју да би у Европи могла да се појави опасност од рата.
Sputnik
Морамо бити спремни за рат, рекао је он и истакао да Немачка мора бити у стању да се заштити, и то тако што ће се значајно убрзати процес модернизације Оружаних снага ове државе.

Немачка призива рат у Европи

Саговорници Спутњика др Александар Митић из Института за међународне студије и привреду и политички коментатор и дугогодишњи дописник из Немачке Мирослав Стојановић слажу се да је изјава бомбастична, али сматрају да је више усмерена ка унутрашњем јавном мњењу како би оправдали подизање буџета за наоружање.
„Изјаву немачког министра одбране наравно да би требало узети на озбиљан начин, али би требало схватити и контекст у коме ју је изговорио. Један део тог контекста је свакако сукоб у Украјини коју Немачка подржава, али и чињеница да Украјина не може да направи напредак на који је Берлин рачунао тако да са те стране ствари се лоше развијају по Немачку која је пуно новца, тачније око 22 милијарде евра уложила у Украјину, од чега је око 12 милијарди само у наоружању,“ каже Митић.
Ако овоме додамо и нови сукоб на Блиском истоку који је додатни проблем за Берлин, напомиње саговорник Спутњика, све то има утицај и на безбедност саме Немачке, с обзиром да имају снажно присуство муслиманског становништва у својој земљи које је исфрустрирано дешавањима у појасу Газе, али и због става Немачке која је дала снажну политичку подршку Тела Авиву.

Јачање војног буџета

„Тако да је и та унутрашња стабилност у Немачкој погоршана. Наравно, не може се рећи да постоји директна војна претња овој држави, и зато мислим да се овом изјавом коју је подржала и немачка влада јавности објашњава зашто је неопходно да се још више пара издвоји за јачање њиховог војног буџета,“ сматра Митић.
Друга ствар на коју наш саговорник скреће пажњу јесте да Немачка подизањем војне моћи и опреме која је поприлично лоша на неки начин жели и да стекне и ту врсту моћи и унутар НАТО пакта и унутар саме ЕУ.
„Немачке амбиције не могу да буду такве да остане у потпуности зависна од америчке добре воље унутар НАТО пакта и наравно Француске са којом има добру војну сарадњу. Али чињеница је да се све више разликују партикуларне потребе и међу чланицама ЕУ и да зато Немачка сматра да јој је потребо много више аутономије у очувању сопствене безбедности,“ напомиње Митић.
Мирослав Стојановић каже да се о јачању немачке војске дуго размишља као и да је њихова влада свесна да са оваквим наоружањем не могу да се одбране, па није ни чудо што немачки министар одбране прави пројекције у случају неког ширег распламсавања сукоба.
„У том смислу ова изјава да Европа треба да се спреми за рат је више у контексту да се наговори коалициони партнер владе Немачке да попусти и да се и јавност убеди да је потребно улагати више у војску,“ истиче Стојановић.

Немачка хоће да скине копрену пацифизма

Према његовом мишљењу, немачки министар је у праву када каже да су дуже од 30 година издвајана мало средстава за опремање њихове војске и отуда и овако бомбастичне изјаве, али се слаже и да делује као нека врста упозорења.
„ Упозорења али у контексту опремљености немачке војске које није на завидном нивоу. Бројни су примери да је утврђено разним контролама у секторима немачке војске да је опрема више него застарела, да се обука обавља на нефункционалном оружју и тако даље. Тако да верујем да су искористили ове глобалне тренутке да би анимирали и одобровољили и коалиционе партнере, и јавност због чега је потребно уложити толики новац у војску, али и да се скине та копрена пацифизама коју носе од Другог светског рата да је то једино исправно“, напомиње Стојановић.
СВЕТ
Министар одбране Немачке упозорава: Будите спремни за могући рат у Европи
ВОЈСКА И НАОРУЖАЊЕ
Бундесвер троши милијарде евра на радио апарате који ни не могу да се уграде у немачка војна возила
Коментар