„Највише брине чињеница да би конфискација руске имовине натерала друге земље, које не припадају западној хемисфери, да повуку своје резерве са Запада у случају да једног дана буду на мети сличних санкција“, наводи се у колумни Сандбуа.
Он је такође указао на постојеће „озбиљне правне препреке“ за конфискацију блокиране руске имовине: како сматра колумниста, такву одлуку Москва може оспорити пред међународним судовима. Такође, према писању Фајненшел тајмсу, идеју о конфискацији руске имовине категорички не подржава Европска централна банка.
Европска комисија је раније објавила постојање законских могућности за конфискацију замрзнуте имовине Руске Федерације и њихово пребацивање у Украјину. Али, како наводи Блумберг, Европска унија је закључила да то не може учинити легално. Агенција је написала и да је Европска централна банка упозорила на ризике са којима ће се Европа суочити у овом случају. Украјина је говорила о припреми „поштеног механизма“ за конфискацију руске имовине, вредне 500 милијарди долара.
Европски комесар за правосуђе Дидије Рејндерс приметио је 3. јула да је износ замрзнуте руске имовине у Европи 207 милијарди евра. Министарство финансија САД је у јуну 2022. пријавило 300 милијарди долара замрзнуте руске имовине. Према подацима међународног депозитара Еуроклир, за прву половину 2023. године профит од улагања у блокирану руску имовину износио је 1,743 милијарде евра.Руски министар финансија Антон Силуанов није искључио да би руске власти могле на исти начин да реагују.