СРБИЈА

Курти залупио врата Лајчаку пред носом: Неће дијалог, само признање

Чињеница да је Аљбин Курти оставио Мирослава Лајчака пред вратима указује на чврст став Приштине да жели дијалог само око признања Косова од стране Србије, и показатељ да иза њега стоји врло јак западни центар моћи јер у супротном не би „минирао“ посредничку позицију ЕУ и самог Мирослава Лајчака, оцењује дипломата Зоран Миливојевић.
Sputnik
Специјални изасланик Европске уније за дијалог између Косова и Србије Мирослав Лајчак стигао је у непланирану посету Приштини после одбијања Приштине да настави дијалог са Београдом на техничком нивоу који је био планиран за уторак у Бриселу.

Приштина хоће да преговара само о признању

Иако се очекивало да ће се Лајчак састати са премијером привремених косовских институција Аљбином Куртијем, то се није десило, тако да је Лајчак морао да се задовољи са разговором са шефом приштинског преговарачког тима, Бесником Бисљимијем.
Дипломата и бивши амбасадор др Зоран Миливојевић сматра да одбијање Аљбина Куртија да се сретне са Лајчаком треба да тумачи сама Европска унија.
„То сасвим сигурно не иде у прилог кредибилитету ЕУ и њене посредничке мисије у дијалогу Београда и Приштине. Уједно, то показује да Курти не одустаје од своје политике и стратегије и да ЕУ нити има механизам, нити снагу да се томе на овај или онај начин одупре. У сваком случају, ово је доказ Куртијевог чврстог става и неспособности ЕУ да против тога делује, и да Куртија убеди да настави преговоре. С друге стране, ово је и јасан показатељ да Курти за овакво понашање има озбиљну подршку у западним центрима моћи, јер сам не би смео да се усуди на овакав корак“, оцењује Миливојевић.
Оно што, међутим, нашег саговорника брине више од чињенице да је Курти оставио Лајчака пред ватима јесте саопштење које је приштинска влада издала после састанка Бисљими –Лајчак, а у коме се тврди да је тема састанка била пуна имплементација Бриселског –основног споразума, и Охридског споразума, без условљавања. Као и чињеница да је Лајчак рекао да су договорен наредни кораци али да није прецизирано о чему се тачно ради.
„Приштина очигледно није отишла на техничку рунду дијалога јер су одлучили да инсистирају на примени Охридског споразума, дакле, на признању Косова. То је по свему судећи Куртијева платформа и политика за наставак дијалога са Београдом, која се свела на то да се иде само на признање, а да у замену за то може да почне разговор о Заједници српских општина. И то ЗСО по косовском Уставу, са самоуправом Срба у оквиру Косова као државе. Дакле, то је полазна позиција сада Приштине, и зато нису пристали на техничку рунду јер знају да Србија нема намеру да Косово,“ сматра наш саговорник.

Курти има озбиљну подршку Запада

Другим речима, каже Миливојевић, Курти је решио да заоштри причу и са свим најавама за идућу годину по питању јачања војске и полиције Косова да иде чврсто само на признање државности, да пре тога заузме север Косова и да силом и наметањем фактичким стањем на терену дође до решења, то јест дефинитивног признања Косова.
„То је његова политичка платформа и то тако ради. За то има подршку Запада и јасно је да су им циљеви компатибилни - то је признање Косова, а ово је начин да се изврши притисак на нас, и да ако не могу милом, онда да силом то ураде,“ уверен је Миливојевић
По његовом мишљењу, Лајчакова посета Приштине долази као покушај Европске уније да одржи неки ритам и динамику преговора и какав-такав кредибилитет ЕУ.
„Уједно, покушавају и да Приштину „сломе“ да пристане на разговор о ЗСО, за које су и на Западу сагласни да је претходно питање, и да Бриселски споразум треба да се испуни - ако се стави по страни дијалога заиста неће бити, јер на том споразуму све почива. У супротном, цело њихово посредовање пада у воду као и посредовање Мирослава Лајчака, што им свакако не прија јер им се ближе избори у ЕУ,“ сигуран је Миливојевић.

Вештачко дисање дијалогу

Суштина је, напомиње наш саговорник, да ЕУ само покушава да да вештачко дисање дијалогу како би се он наставио на платформи коју су они донели и за коју тврде да је у начелу прихваћена.
„Лајчак покушава да ту нешто сада истргује па ако успе да онда у децембру Србији дају неку шаргарепу у виду можда отварање неког од кластера а Приштини визну либерализацију. Међутим, треба рећи да под овако тврдим ставом Куртија по коме га занима само признање Косова од стране Србије или ништа, тешко да може дође до било каквог напретка или било чега што би у суштини могло да представља наставка дијалога у неком суштинском смислу,“ каже Миливојевић.
Наш саговорник напомиње је Курти овим потезом од Бореља, преко Урсуле фон дер Лајен па до Мирослава Лајчака, све ставио у незгодну позицију јер су се сусрели са чињеницом да је фактички Курти оваквим „минирао“ њихово посредовање у дијалогу.
Иначе, Лајчак се данас срео и са приштинском опозицијом, председником Демократског савеза Косова Лумиром Абдиксиком, Демократске партије Косова Мемлијем Краснићем и Алијансе за будућност Косова Рамушем Харадинајем.
СРБИЈА
Лајчак задовољан, ставови опозиције у Приштини опречни - ко је имао увид у нови нацрт за ЗСО
СРБИЈА
Стано открио зашто је Лајчак дошао у Приштину – ускоро стиже и у Београд
Коментар