Како је наведено, да би постала члан Уније Украјина мора да заврши преговоре о економској, политичкој и културној реформи.
Комисија је донела препоруку на основу процене напретка Кијева и Кишињева у процесу реформи.
"Рок приступања Украјине ЕУ зависи од реформи и принципа додељивања чланства 'по заслугама' ", рекла је Фон дер Лајен.
Председница ЕК је изразила уверење да ће Молдавија брзо напредовати на путу ка ЕУ, додајући да њени успеси задивљују.
"Али, пошто говоримо да је чланство у ЕУ процес заснован пре свега на заслугама не треба се оријентисати на 2030. годину. Неко то може остварити брже, а неко спорије", рекла је на питање молдавских новинара да ли Кишињев може да испуни све услове до 2030. године.
Украјина и Молдавија су добиле статус кандидата у јуну прошле године, када су им постављени захтеви за формално отпочињање преговора. У Унији су више пута признали да је таква одлука имала више симболички значај - да се Кијев и Кишињев подрже у супротстављању Москви.
Истовремено, Европска комисија је препоручила да се Грузији да статус кандидата за чланство у Унији уз испуњавање низа од девет услова, укључујући усклађивање спољне политике са Бриселом.
Комисија је, дакле, препоручила да се Грузији да статус кандидата иако Тбилиси није испунио све захтеве које је ЕК поставила прошле године како би тај статус био додељен.
Формална одлука о почетку преговора биће на агенди самита ЕУ 14. и 15. децембра. Одлука мора бити донета једногласно.