ДРУШТВО

Отворила се огромна пукотина дуга 15 километара, ерупција би могла да уништи цео град /видео/

Власти на Исланду завршиле су евакуацију око 3.700 становника рибарског града Гриндавика који се налази на око 40 километара југозападно од Рејкјавика, јер стручњаци вјерују да би цео град могао да буде уништен ерупцијом вулкана Фаградалсфјал:.
Sputnik
Град је евакусан након што је померање магме испод Земљине коре изазвало хиљаде земљотреса за које се верује да су претеча ерупције.
„Заиста смо забринути за све куће и инфраструктуру у тој области“, рекао је за АФП Видир Рејнисон, шеф исландске управе за цивилну заштиту и ванредне ситуације.
Рибарски град налази се у близини геотермалне електране Свартсенги, главног снабдевача струје и воде за 30.000 становника на полуострву.
„Магма је сада на веома малој дубини, тако да очекујемо ерупцију у најкраћем року од неколико сати до неколико дана“, рекао је Рејнисон.
„ Тренутно Имамо пукотину дугу око 15 километара и било где на њој могла би да се деси ерупција“, рекао је Рејнисон.
Међутим, он није искључио могућност ерупције на дну океана, која би вероватно изазвала велики облак пепела.
„То није највероватнији сценарио, али га не можемо искључити“, рекао је он.
Потреси и подизање тла изазвани упадом магме већ су оштетили путеве и зграде у Гриндавику и околини.
Исланд, који има 33 активна вулканска система, прогласио је ванредно стање.
У неколико оближњих градова отворени су склоништа за хитне случајеве и центри за помоћ, али већина становника Гриндавика борави код пријатеља или рођака, преносе медији.
Три ерупције догодиле су се на полуострву Рејкјанес последњих година у близини вулкана Фаградалсфјал: у марту 2021, августу 2022 и јулу 2023 —далеко од било какве инфраструктуре или насељених подручја.
Земљина кора је била поломљена „толико у протекле три године“ тим ерупцијама, „помажући магматским течностима да брже пронађу свој пут“, рекла је координаторка за вулканске опасности Исландске метеоролошке службе Сара Барсоти.
Пре ерупције у марту 2021. године, полуострво Рејкјанес је било неактивно осам векова.
Вулканолози верују да би нови циклус повећане активности могао да траје неколико деценија или векова.
Смештен у северном Атлантику, Исланд се простире на Средњоатлантском гребену, пукотини на дну океана која раздваја евроазијску и северноамеричку тектонску плочу.
Огромна ерупција у априлу 2010. на другом исландском вулкану – Ејафјалајокул, на југу острва приморала је да 100.000 летова у Европо буде отказано.
ДРУШТВО
Више од 2000 земљотреса на Исланду, наређена евакуација због опасности од ерупције вулкана
Коментар