Сукоби у Украјини и на Блиском истоку могли би да доведу до „огромног напретка“, написао је амерички председник Џозеф Бајден у чланку објављеном у „Вашингтон посту“. Бајден је навео да ће одлуке које буду доносиле Сједињене Америчке Државе у решавању тренутних криза одредити будућност земље у наредним деценијама.
Бајден је написао и да се руски председник Владимир Путин и Хамас боре да збришу суседне демократије са мапе.
„И Путин и Хамас се надају да ће уништити регионалну стабилност и интеграције и искористити хаос који се ствара. Америка не може и неће дозволити да се то догоди. У интересу наше националне безбедности и за добро света“, истакао је Бајден у чланку.
Бајденова мисао о Путину фројдовска грешка
Бајденово мисао о Путину је једна фројдовкса грешка а заправо је све супротно од онога што је навео. Јер Русија са савезницима ради на интеграцији на евроазијском континенту, док САД производе што већи хаос и што више ратова како би задржале своју доминацију, каже за Спутњик политиколог др Стеван Гајић.
После победе у Хладном рату, САД су више од 30 година радиле шта су хтеле, а данас то није могуће и због тога имамо овакве скандалозне изјаве попут Бајденове, по оној народној „држ'те лопова“.
„Сједињене Државе су измислиле, тачније Хенри Кисинџер, једну стратегију према којој је најважније стално држати регионалне земље у сукобу које ће све независно једна од друге имати контакт са САД, а да су Американци једини арбитар који ће да решава њихове сукобе. Оно што Русија ради је управо супротно и то је стварања климе поверења између тих земаља, тако што ће она да буде гарант стабилности“.
Реченицом да се „Путин и Хамас боре да збришу суседне демократије са мапе“ Бајден жели да оне који се боре за слободу представи као зло и у томе је цео трик, сматра аналитичар Бранко Павловић. Заправо, Америка хоће да влада светом а онда се они који томе пружају отпор представљају као извор зла и проблема што је једноставна ствар, али то више не пролази.
Бесмисленом реториком оправдава још гору политику
Према Павловићу, Бајден са америчком спољнополитичком групацијом покушава да држи позицију да је спољна политика САД смислена у Украјини и око Блиског истока, а заправо не може да прикрије очигледност промашене политике, јер све је супротно од онога што је хтео.
Позиција Америке је данас много слабија него што је била кад су испровоцирали сукобе у Украјини, али и у подршци војној кампањи Нетанијахуа, која је етничко чишћење у Гази, и наилази на неподељену осуду чак и грађана Америке и Израела.
„Правећи заокрет од неминовне предстојеће капитулације украјинске армије и смиривања стања у Гази, односно немогућности да се изврши етничко чишћење Палестинаца што Нетанијаху хоће, праве се разне друге паралеле и објашњења, како је, у ствари, све то кад се боље погледа у реду, него је само проблем са људима као што је Путин и групацијама као што је Хамас. А све друго што Америка ради је добро. То је потпуно бесмислена реторика која покушава да оправда и објасни још гору реалну спољну политику САД“.
Спољнополитичка прича за унутрашњу употребу
Бајденово признање да САД воде прокси рат против Русије потребно је за унутрашње прилике, да би објаснили због чега је важно и даље наставити са војном помоћи Украјини и како је то од некаквог стратешког интереса за саму Америку.
„И сама америчка јавност у потпуности се окреће против било каквог учешћа Америке у сукобу у Украјини, тако да их више не интересује њихов углед у свету. Знају да код држава које не следе политику Америке више не могу да одрже, а камоли да поправе углед који имају. Онда се баве изјавама на спољњем плану које су упућене само бирачком телу у самој Америци. И само се тиме и баве“, закључио је Павловић.