Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг који се налази на балканској турнеји после Босне и Херцеговине и Приштине допутовао је и у Београд где је разговарао са председником Србије Александром Вучићем.
НАТО заинтересован за регион
Разговор се, према мишљењу дипломате и бившег амбасадора др Зорана Миливојевић, одвијао очекиваним током, с тим што новим сматра најаву председника Србије да ће се наставити вежбе са НАТО снагама, као и са другим војним структурама, које су биле обустављене када је почео сукоб у Украјини.
„Једна ствар о којој се разговарало је везана за интерес НАТО у региону, а друга се тиче Косова и Метохије и улоге Кфора. Прва тема има тај геостратешки значај и очито да је Столтенберг дао до знања да је НАТО заинтересован за регион и да се ставља у функцију геостратешких интереса Запада. То је сасвим јасно, као и да је та улога везана за дешавања у Украјини, а цео тај геополитички и геостратешки контекст у сврху помоћи супротстављања Запада, односно НАТО пакта, новом блоку земаља и покушаја да се очува доминација на овим просторима тако што би се овај регион укључио у западну сферу, а НАТО би ту био главни механизам,“ објашњава Миливојевић.
Увод у пријем Приштине у НАТО
То је, како каже наш саговорник, једна димензија разговора и зато је била посвећена велика пажња теми сарадње Србије са НАТО и то по сваку цену, без обзира што Србија остаје војно неутрална.
„Најављене су нове вежбе са НАТО пактом, односно наставак, што је знак да ова војна алијанса не одустаје од Србије иако је позиција Србије по том војном питању и припадности јасна. На питање које је везано за Косово и Метохију има мало тога да се каже, јер се Столтенберг стриктно држи онога што је мандат НАТО на КиМ у оквиру Кфора, али то не значи да они не подржавају западну политику према КиМ. Међутим, он то вешто избегава као тему јер не жели да ризикује односе са Србијом. По мени, најважније је оно што је рекао српски председник о двоструким стандардима Запада када је реч о КиМ и њиховим покушајима да на неки начин затворе ту тему, користећи све могуће начине и средства и занемарујући међународно право и Резолуцију 12 44 само да би добили признање косовске независности од нас,“ констатује саговорник Спутњика.
Према речима Миливојевића, најава првог човека НАТО пакта да би снаге ове војне алијансе могле и трајно да буду стациониране на Косову и Метохији може бити само су увод у пријем Косова у НАТО.
„Америка је доле већ присутна кроз мисију Кфор а и базу, почев од Бондстила и то је отприлике понуда коју је Приштина добила јер се сматра да је НАТО богом дан као неко ко може да гарантује трајну безбедност и да је стога најбоље определити се за њих,“ сматра Миливојевић.
Шарена лажа из Приштине
Наш саговорник се осврнуо и на помињање Заједнице српских општина о којој је Столтенберг разговарао са челницима Приштине, на шта је реаговао и српски председник.
„Вучић је ту јасно рекао шта мисли о томе и колико верује Куртију на реч,“ закључује наш саговорник.
Председник Србије је нагласио да је Србија војно неутрална земља и да наређења не прима ни од кога и додао да је сарадња Србије са НАТО коректна, као и да ће увек сарађивати са њима а да ће он као врховни командант упутити захтев Влади Србије да размотри одлуку о томе да се крене у одржавање заједничких вежби са НАТО и другим партнерима, са којима смо и раније имали заједничке војне вежбе. Столтенберг је на конференцији изјавио да је председнику Србије рекао да НАТО и Србија могу више да учине, да се ради на заједничким вежбама, Програму за мир и да је НАТО захвалан што Србија подржава активности тог пакта.
Након јучерашњег састанка у Приштини са Вјосом Османи рекао је да НАТО подржава дијалог Београд и Приштине, "јер се само дијалогом могу сачувати мир и сигурност". Столтенберг из Београда путује у Северну Македонију.