СРБИЈА

Вучић шефу НАТО: Једино су Срби угрожени и нападани на КиМ; Наша је ствар где распоређујемо војску

Само су Срби угрожени на Косову и Метохији и само су Срби били нападани, а не Албанци. Само су Срби нападани од 2001. године а посебно од када је на власти Аљбин Курти, изјавио је председник Србије Александар Вучић на конференцији за медије после састанка са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом.
Sputnik
Он је то казао поводом изјаве Столтенберга да ће Кфор наставити да непристрасно ради на обезбеђењу безбедности за све заједнице на КиМ.
"Упознао сам Столтенберга са чињеницом да је непуних 13 одсто Срба напусило север КиМ у последњих само годину дана због огромног притиска, хапшења, малтретирања и претњи које долазе од приштинског режима", рекао је Вучић.
Нема ништа од заједнице ЗСО и неће је бити док је Курти на власти, указао је.
Вучић је казао да ће међународна заједница померати циљеве и подизати лествицу за Србију, јер их једино занима када ће Београд да призна Косово.
Додао је да Србија и НАТО по питању дешавања у Бањској имају другачије виђење, али да „разумемо шта су захтеви НАТО и Запада“.
„У складу са нашим правом учинићемо одговорним оне који су учествовали у извршењу кривичних дела у Бањској, а Војска Србије није прекорачила своја овлашћења, имала је коректан однос са НАТО и Кфором, а где ћемо распоређивати војску то је наша ствар“, поручио је Вучић.
Председник Србије је нагласио да је Србија војно неутрална земља и да наређења не прима ни од кога.
Он је казао да је сарадња Србије са НАТО коректна.
„Са НАТО ћемо увек сарађивати, ја ћу као врховни командант упутити захтев Влади Србије да размотри одлуку о томе да кренемо у одржавање заједничких вежби са НАТО које смо имали раније и другим партнерима“, рекао је Вучић.
Столтенберг је на конференцији изјавио да је председнику Србије рекао да НАТО и Србија могу више да учине, да се ради на заједничким вежбама, Програму за мир и да је НАТО захвалан што Србија подржава активности тог пакта.
"Заједничке вежбе не значе подривање неутралности Србије, Србија је ставила јасно до знања да ће то остати и ми апсолутно то поштујемо", рекао је он.
Шеф НАТО је изјавио да је оснивање Заједнице српских општина кључ за нормализацију односа Београда и Приштине.
Он је позвао Београд и Приштину да наставе дијалог јер је то, истакао је, једини пут ка миру.
"Разговарали смо и о тензијама на северу Косова и значају мировне мисије Кфор која две деценије гарантује безбедност, наставићемо то да чинимо непристрасно и у оквиру мандата. Припадници Кфора су претрпели нападе, видели смо немире у септембру, починиоци морају да се изведу пред лице правде", рекао је Столтенберг.
Он је рекао да је након тога Кфор распоредио 2.000 војника на КиМ, што је највеће појачање Кфора у протеклој деценији и истакао да подржава координацију војске и Кфора.
"Рачунам на све стране да смање тензије и уздрже се од ескалаторних поступака. Гомилање снага Војске Србије близу прелаза не би помогло", рекао је он.
Столтенберг је истакао да НАТО и Србија сарађују одлично кроз Програм за мир и у бројним другим областима, попут енергетске безбедности.
Нагласио је да је са Вучићем разговарао и о заједничким војним вежбама, којих је било и раније, као и о Украјини.
Председник Србије Александар Вучић и шеф НАТО Јенс Столтенберг
Столтенберг ће данас разговарати и са премијерком Аном Брнабић.
Потпредседник Владе и министар одбране Милош Вучевић дочекао је синоћ Столтенберга на београдском аеродрому "Никола Тесла".
Столтенберг је у Београд допутовао из Приштине, а турнеју по Западном Балкану започео је у БиХ.
Председник Србије Александар Вучић и шеф НАТО Јенс Столтенберг
Након јучерашњег састанка у Приштини са Вјосом Османи, рекао је да НАТО подржава дијалог Београд и Приштине, "јер се само дијалогом могу сачувати мир и сигурност".
Он ће из Београда отпутовати у Северну Македонију.
РЕГИОН
Цвијановићева закуцала Столтенберга, а Западу се и у сну привиђа – Русија
Коментар