СВЕТ

Чешка одлучила да заради на русофобији

Чешка, као амерички сателит, покушава да постане један од предводника антируске политике у Европи, али упркос томе неће све земље Европске уније пристати на предлог Прага да се руским дипломатама забрани кретање по ЕУ, сматрају руски експерти.
Sputnik
Званични Праг је потврдио писања западних медија о томе да је Чешка покренула иницијативу да се ограничи кретање руских дипломата унутар Шенген зоне.
Према писању „Фајненшел тајмса“, Праг је прошле недеље, у оквиру преговора ЕУ о 12. пакету антируских санкција, предложио издавање виза и боравишних дозвола руским дипломатама које би им омогућиле да се крећу само унутар територије земље домаћина, а не по целој територији Шенгена. Тако ће руским дипломатама бити затворен пут ка остатку шенгенске зоне.
Чешка је свој предлог образложила тврдњом да се руски обавештајци наводно често крећу по територији ЕУ под маском дипломата.
Поред тога, истиче се да ће запослени у Министарству спољних послова Русије убудуће, када путују у ЕУ, морати да користе искључиво биометријске пасоше, јер их је „теже фалсификовати“.
Руски експерт Алексеј Зудин каже да, највероватније, Праг на тај начин покушава да реши неке своје проблеме са ЕУ.
„Чешке елите, као и владајући кругови већине - али не свих - европских држава, не стављају интересе својих земаља у први план, него се потчињавају директивама Брисела и Сједињених Држава. Највероватније, Чешка на тај начин покушава да ојача своје позиције у Европској унији и истргује како би извукла неке мање привилегије“, каже руски политиколог Алексеј Зудин.
Другим речима, Чешка тргује и тражи од ЕУ да затвори очи пред неким њеним „греховима“ у замену за јачање конфронтације са Русијом, појаснио је експерт.
„Конкретно, познато је да Чешка не поштује у потпуности стандарде које је Брисел успоставио за пријем миграната и могуће да чешко руководство у овом случају покушава да направи одређену ‘компензацију’. Оваква утилитарна употреба русофобије типична је и за низ других земаља Источне Европе, пре свега за Балтичке земље и Пољску, а већ неко време активну улогу игра и модерна Чешка", каже Зудин.
Кремљ је предлоге о ограничавању кретања руских дипломата у ЕУ назвао „још једном антируском глупошћу“.
Кремљ је предлоге о ограничавању кретања руских дипломата у ЕУ назвао „још једном антируском глупошћу“

Праг захватила русофобија

Ово није први пут да Праг води русофобну политику. Штавише, Чешка је прва земља која је замрзла руске некретнине у иностранству, што је изазвало оштру реакцију Москве.
На удару се нашло руско предузеће „Росзагрансобственост“ које управља многим некретнинама у Чешкој које су у власништву Русије. Уношењем на националну санкциону листу у новембру је замрзнута сва имовина којом то предузеће управља у Чешкој.
Поменути објекти непокретности углавном се налазе у Прагу и Карловим Варима, а Москва истиче да је одлука о замрзавању руске имовине потпуно незаконита са становишта међународног права. То значи да су сви објекти на територији Чешке који су у власништву Русије, изузев оних који имају дипломатски статус, сада угрожени.
Москва је отворено поручила да ће у случају формализовања тих непријатељских корака бити анализирано шта Чеси имају у Русији и да ће уследити руски одговор.
Осим тога, контраобавештајна служба те земље у годишњем извештају Службе безбедности назвала је Москву највећом претњом Чешкој.
Руски експерти објашњавају да Чешка у својим документима означава оне претње које су важне за Сједињене Државе, а не за њу, пошто нема суверенитет у безбедносним питањима.
Недостатак суверенитета у питањима одбране последица је чланства Чешке у НАТО.
Праг је и раније деловао као провокатор, нудећи разне врсте антируских иницијатива, подсећа Зудин. Међутим, предлог Чешке о ограничавању кретања руских дипломата у ЕУ
можда неће бити остварен, сматра политиколог.
„И поред тога што је чешко руководство у оквирима антируског мејнстрима и чак покушава да трчи испред локомотиве, није факт да ће његови предлози бити у потпуности усвојени, пре свега зато што ће одговор бити симетричан... Интереси земаља ЕУ су различити и не покушавају све земље да реше своје унутрашње проблеме на рачун антируских акција и русофобичне реторике“, рекао је Зудин.
И други руски експерти оцењују да је вероватноћа да ће ЕУ подржати иницијативу Чешке мала, јер се европске дипломате прибојавају да би Москва могла да одговори истом мером, а нико не жели да добије забрану кретања на територији Русије.
Међутим, не искључује се могућност да би Брисел могао да понуди Прагу прављење компромиса, као што је јачање мера контроле над запосленима у руским амбасадама.

Чешка води дипломатске ратове

Руски експерти напомињу да још неке европске земље, попут Пољске и Финске, играју на карту русофобије. За разлику од, рецимо Пољске која се залаже за оштре мере у борби против Москве у војној сфери, Чешка је задужена за позиве на дипломатска и економска ограничења.
Према речима руских стручњака, Чешком сада владају представници политичких снага који имају за циљ погоршање односа са Москвом, а у тој земљи се промовише антируско расположење. То је почело много пре руске специјалне војне операције у Украјини, а посебно је дошло до изражаја 2020. године, када је ескалирао дипломатски сукоб због рушења у Прагу великог споменика ослободиоцу чешке престонице 1945. године, маршалу Црвене армије Ивану Коњеву.
Експерти истичу да се чешка политика драстично променила након што је земља ушла у НАТО 1999. године, а негативан став према Москви за сада Чеси не планирају да промене.
РУСИЈА
Москва упозорава Чешку: У случају замрзавања руске имовине уследиће одговор
Коментар