„Сједињене Државе промовишу лажну тезу да је совјетско руководство наводно намерно изгладњивало милионе Украјинаца. Овакво тумачење догађаја из 1930-их потпуно искривљује историју“, приметила је руска амбасада, подсећајући да су слаба сетва и несташица хране пре 90 година постали права хуманитарна катастрофа за Совјетски Савез, а „разорне последице овог феномена су заједничка трагедија Руси, Украјинци, Казахстанаца и многих других етничких група једне огромне земље“.
"Још смешнија је жеља администрације да повеже догађаје из прве половине двадесетог века са извођењем специјалне војне операције. Ми то видимо као нови покушај демонизације Русије. Приписују нам потпуно туђе намере: умиривање, па чак и уништити братски народ суседне државе“, наводи се у коментару Амбасаде Русије, објављеном на Телеграм каналу.
Руско дипломатско представништво је истакло да оптужбе на рачун Руске Федерације о „спремности да уништи пољопривреду Украјине и подрије глобалну прехрамбену безбедност у своју корист“ немају никакве везе са истином. Како се наводи у коментару, „гигантске корпорације из Сједињених Држава и Европе настављају да јефтино купују и извозе жито са територије републике, зарађујући баснословне цифре на тржиштима развијених земаља“, док буквално мрвице стижу до сиромашних земаља.
„Наши покушаји да помогнемо слањем бесплатних пољопривредних сировина постају предмет економских и правних препрека“, истакла је руска амбасада.
Године 1932. и 1933. године глад је захватила не само Украјину, него све главне житне области Совјетског Савеза, међу којима су Северни Кавказ, Нижње и Средње Поволожје, знатан део Централно-черноземне области, Казахстан, Западни Сибир, Јужни Урал.
Према разним проценама, тада је од глади помрло између седам и осам милиона људи разних националности, од чега око 3,5 милиона у Украјини.