На конкурс за такмичарски део програма пријављено је 36 остварења, махом телевизијских форми, док је селекцију прошло њих 17 и они ће бити приказани у три блока током три фестивалска дана.
„Ове сам године посебно имала утисак да ми, у форми примереној данашњем времену, стижу писма чувара. Стварност нам је таква да воде чувари успомена, који ће макар нацртати кућу и окућницу, да заборав не победи. Празне улице и путеви којима прође тек по неки аутомобил, урушене куће и напуштена домаћинства, ништавне су у односу на манастирске порте где се око корпе пуне ускршњих јаја или у колу, тискају деца, као пчеле у кошници. Вољна да науче и пробају. Чују и послушају да би сачували. Чувари поручују и да је тешко, али и да се може, јер вера и нада иду заједно“, каже селекторка такмичарског програма Невена Матовић.
Најбољи филм одабраће жири у саставу: Ивана Вановац, Ђорђе Јевтић и Игор Станојевић.
Испреплетеност уметности и живота
Фестивал ће отворити филм „YU Група: Тренутак сна“ Дарка Лунгулова који се приказује у ревијалном делу програма.
Поред тог остварења, публика ће имати прилику да погледа и „Girl gang“ Сузане Регине Меурес и „Трећи“ Карима Касема.
Жарко Миленковића, селектор ревијалног дела програма, каже да изабрани филмови „говоре о међусобној испреплетености уметности и живота, тј. живота као музике и музике живота, као арије која остаје иза сваког снимљеног кадра“:
„Тако филм Дарка Лунгулова, који прати живот и рад једне породице, музичке групе, али и једну епоху југословенског златног доба уметности, проговара о томе да живот може бити музика, увек и у сваком сегменту, чак и онда када никоме до музике није стало. Музика је та која спаја социјалне и естетске категорије, превладава неспоразуме и брише међугенерацијске разлике. Музика чини мост између оног што означава вредносно и оног идеолошког, готово идентитетског одређења живота“.
Филм „Girl Gang“ немачко-швајцарске редитељке Сузане Регине Меурес, говори о мрачним странама које се крију иза брзог успеха који нуди лака доступност медија - од тога да се ради све за славу и популарност, до тога да се од те популарности свим силама бежи.
„Музика живота се овде претвара у ламент над пропуштеним приликама и немогућношћу да се оне надокнаде“, примећује Миленковић.
Он додаје да остварење „Трећи“ младог либанског редитеља Карима Касема једном својеврсном музиком тишине, нуди залог обнове порушених светова, зацељење духовних ломова:
„У свету и друштву које нема много, тј. нема готово ништа, нико и не тражи превише, само оно што је есенцијално потребно – здрав дух, који ће моћи да се избори са свим недаћама“.
Филмови из ревијалног програма биће приказани и у Косовској Митровици у Приватном културном центру „Акваријус“ 5. Децембра.
Фестивал организује Дом културе Грачаница уз подршку Министарства за културу и Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије.