Од фебруара 2022. године када је Брисел почео да уводи ограничења против Москве, просечна месечна вредност цене увоза гаса у ЕУ порасла је на 15,2 милијарде евра. Од тога 7,7 милијарди плаћено је за течни природни гас, осталих 7,5 милијарди за гас који се испоручује гасоводима.
Истовремено, у току године, пре почетка увођења санкција, европске земље су за гас плаћале у просеку 5,9 милијарди евра (3,6 милијарди за гас из гасовода и 2,3 милијарде за течни природни гас).
Тиме је, за 20 месеци гас преплаћен за 185 милијарди евра, а чланице ЕУ потрошиле су у ту сврху 304 милијарде евра.
Раније је ЕУ те износе трошио током неколико година: од априла 2017. до краја 2021. године гас је плаћен 186 милијарди, а од 2013. до 2021. године ЕУ је увезени гас платила 292 милијарде евра.
Због целе ситуације највише су профитирале Сједињене Америчке Државе – 53 милијарде евра. Следе Велика Британија са 27 милијарди евра, Норвешка 24 милијарде и Алжир 21 милијарда евра.
Русија је, упркос смањењу обима испорука, због раста цена, зарадила додатних 14 милијарди евра, колико је приходовао и Катар.
Руски председник Владимир Путин раније је изјавио да је политика обуздавања и слабљења Русије дугорочна стратегија Запада, а санкције су нанеле озбиљан ударац целој светској економији. Москва је саопштавала да Запад нема храбрости да призна неуспех антируских санкција. У западним земљама све чешће се чују мишљења да су ограничења која су уведена Русији неефикасна.