Они предлажу да се уместо тога у земљи распореде НАТО противракетни комплекси и противбродски комплекси како би се „ојачале одбрамбене могућности земље“. Осим тога, Бугарска хоће да дозволи пријем до 160 војника Оружаних снага Украјине годишње „у циљу обуке и припреме“.
На седници 8. децембра је већина бугарских народних посланика подржала тај предлог.
Социјалиста Борислав Гуцанов је навео да ће оружје које је послато постати последњи корак ка уласку у рат.
„То је последња фаза пре уласка у рат. Не покушавам никога да плашим, већ одговорно и озбиљно то изјављујем. Ми дајемо наше ракетне комплексе и тиме немамо могућност да штитимо своју акваторију. Већ сам говорио о последњем истраживању у коме 78 одсто Бугара не жели да се оружје шаље Украјини“, рекао је он.
Истакао је да држава ради управо оно што грађани не одобравају.
„Не знам, можда ако се наше Министарство одбране затвори и пређемо у директну подређеност украјинском Министарству одбране, да ли би то било правилније?! Осим тога, наш министар одбране Тодор Тагарев раније је био сарадник Министарства одбране Украјине“, изјавио је Гуцанов.
Други посланик Бугарске социјалистичке партије Румен Гечев огорчен је што владајућа коалиција жели да земљи одузме ПВО системе.
„Ми немамо авионе, имамо неколико МиГ-ова који с времена на време падају, ресурси су при крају. Таквим кораком лишавате Бугарску противваздухопловне одбране, јер ракетни системи које имамо дајете Украјини. Агресија није била непровоцирана, хиљаде људи је убијено од 2014. године“, нагласио је Гечев.
Лидер бугарске опозиционе странке „Препород“ Костадин Костадинов претпоставио је да Бугарска жели да достави своје наоружање по налогу америчке амбасаде.
„Највероватније је да украјинска војска на фронту лоше пролази. Срамотно је што ће се код нас појавити украјински војници“, рекао је бугарски политичар.
Министар одбране Бугарске Тодор Тагарев је објавио да ће Бугарска пружати помоћ Украјини колико буде потребно, након чега је опозиција тражила његову оставку.