МУП наводи да на националном и међународном нивоу интензивно сарађује са свим релевантним институцијама на идентификацији ИП адреса пошиљалаца дојава и њихових корисника.
Додају да су ангажовали све људске и материјално-техничке ресурсе на унапређењу безбедности деце, и да у сарадњи са надлежним тужилаштвом МУП предузима активности на идентификацији и процесуирању одговорних лица.
Од почетка школске 2023/2024. године до данас, примљено је укупно 80 дојава на неколико десетина имејл адреса у различитим образовним институцијама на територији Србије, наводи се у саопштењу МУП-а.
Додаје се да су по свакој појединачној дојави полицијски службеници поступали одговорно и професионално, извршили прегледе и све неопходне провере, на основу којих је утврђено да су дојаве биле лажне.
У складу са посебним планом и програмом, полицијски службеници спровешће обуку запослених у установама предуниверзитетског и универзитетског васпитања и образовања које ће обухватити: мере контроле приступа, превентивни преглед простора установе, као и дефинисање безбедног места, по узору на позитивна искуства земаља које имају слични проблем.
Из МУП-а истичу да овакве дојаве, као врста специјалног психолошког рата, представљају покушај дестабилизације Србије и уношења панике и немира међу њене грађане.
Додају да је најважнији приоритет МУП-а безбедност деце као најосетљивије категорије и полицијски службеници истрајно ће наставити са свим активностима како би деца одрастала у сигурном и безбрижном окружењу.
У том смислу, свакодневно, од почетка школске године око 2.500 полицијских службеника обезбеђује све школе у Србији, и увек су спремни за брзо реаговање у циљу безбедности и заштите деце.