„Не одустајемо од долара, али су почели да нам праве проблеме са обрачунима у страним валутама. Узгред говорећи, опет пуцају себи у ногу. Зашто смањују могућности долара и евро као резервних светских валута?“, рекао је Путин.
Он је истакао да је удео рубље у руској спољној трговини у септембру порастао на 40%, јуана - 33%, док је удео долара и евра смањен на 24%, навео је председник. Такође је подсетио да је 2021. године у спољнотрговинској размени Русије удео долара и евра био око 87%, рубље 11-13%, а јуана 0,4%.
„Што више користимо националну валуту у економским финансијским обрачунима, то боље. То јача наш суверенитет и повећава наше могућности", рекао је председник Русије.
Ситуација на финансијском тржишту Русије је стабилна, оценио је он.
„Генерално гледано, ситуација на финансијском тржишту је стабилна, а најважније је обезбедити стабилност и предвидљивост. И по мом мишљењу, данас реализујемо тај циљ", рекао је Путин.
Говорећи о курсу рубље, Путин је рекао да се он мења и зависи од различитих услова, између осталог и од растуће потражње у земљи. Он је додао да полази од тога да се све нормализује и да је привремено.
Путин упозорио руководство Аргентине
Путин је рекао да је „разумљива“ логика одлуке нових аргентинских власти да пређу на долар, али је упозорио да је то „значајан губитак суверенитета“.
„Свима је позната идеја новоизабраног председника Аргентине (Хавијера Мајлија) да пређе на долар у земљи. То је суверена одлука сваке земље, али у Аргентини је инфлација, по мом мишљењу, 143 одсто“, напоменуо је Путин, истичући да су и претходни аргентински лидери говорили о многим проблемима око враћања позајмљених средстава које је Буенос Ајрес раније добијао из различитих извора.
„Логика је јасна, али је то значајан губитак суверенитета“, констатовао је Путин.
Међутим, како је додао, „ако данашње руководство Аргентине не види други излаз из добро познатих финансијских и економских проблема земље, онда је то њихова одлука“.
Путин је поручио да везивање националне валуте за долар носи опасност од тешких социјално-економских проблема.