Према наводима телевизије, досије је садржао првобитне обавештајне податке које су прикупиле САД и друге земље НАТО-а о „Русима и руским агентима, укључујући информације о изворима и методама на основу којих је америчка влада закључила да је председник Русије Владимир Путин тежио томе да помогне Трампу да победи на изборима 2016. године“.
Руско руководство негира да је покушавало да се умеша у америчке председничке изборе, а теорију о завери Трампа с Русијом су касније оповргле саме америчке власти.
Си-Ен-Ен тврди да је фасцикла толико драгоцена и потенцијално опасна, да су представници америчке обавештајне заједнице чак одржали затворени брифинг за руководиоце надлежног комитета у Сенату САД, док су с материјалом могли да се упознају само законодавци са специјалним овлашћењима у седишту ЦИА у Ленглију.
Фасцикла је последњи пут виђена у Белој кући, када ју је затражио Трамп да би открио неке документе у вези с теоријом о „руској умешаности“ у изборе.
Према подацима Си-Ен-Ена, бивши председник је током свог последњег радног дана открио готово цео досије, чији су делови копирани ради слања „републиканцима у Конгресу и десничарски оријентисаним новинарима“.
„Годину дана касније Министарство правде САД још није објавило све документе, без обзира на Трампову одлуку“, наводи Си-Ен-Ен.
Фасцикла с оригиналним материјалом није пронађена током претреса Трамповог објекта на Флориди, где је, како се испоставило, бивши амерички председник, однео мноштво докумената из Беле куће, тврди телевизијски канал.
Због преношења поверљиве документације, њеног сакривања након истека рока председничких овлашћења, разглашавања државних тајни и покушаја да се омета истрага против Трампа је подигнуто укупно 40 оптужница.