Он је скренуо пажњу да је одлука украјинске владе да одложи потписивање Споразума о сарадњи са ЕУ наишла на веома организоване и координисане протесте.
„Не сумњамо у кључну улогу ЕУ и САД у распиривању, подстрекивању и управљању протестом гласне мањине уз коришћење крајње десничарских радикала и неонациста у својству полуге“, истакао је дипломата на неформалној седници СБ УН на тему „Десет година Евромајдана: корак у пропаст“.
Према његовим речима, сада о томе све чешће говоре западни стручњаци и политичари, а једна од последњих потврда стигла је од конгресмена Томаса Месија, који је отворено рекао да су САД помогле да се збаци изабрана влада.
Небензја је такође казао да сада чак и проевропски настројени Украјинци говоре да је споразум о сарадњи са ЕУ за Кијев био непогодан и да је његова реализација донела више штете, него користи.
Он је подвукао да Русија није изненађена таквим исходом не само јер је упозоравала на те последице пре десет година, већ и зато што зна да је „то типична шема неоколонијалне експлоатације од стране западних држава, коју намећу свима који су сагласни да спроводе њихов геополитички програм“.
У новембру се навршило 10 година од момента када су на главном кијевском тргу почели протести који су довели до државног удара. Као повод је послужила обустава потписивања споразума са ЕУ о сарадњи. Касније, мајдан је постао епицентар конфронтације безбедносних снага и радикала, сукоби су резултирали десетинама жртава.
Шта чека Украјину у наредним месецима погледајте у емисији „Пророк“: