„Рат у било ком облику је страшан. Страшно је кад људи гину. Разарања су страшна. Страшно је све то гледати”, прича Хадаја за Спутњик.
Ближњима кад одлазимо ништа не говоримо него кад се враћамо. Кад идемо тамо сви су тихи, замишљени, а кад се враћамо смејемо се, причамо вицеве. Зато што је тешко, има различитих задатака, некад се иде близу линије раздвајања, некад на прву линију, некад залазимо јако далеко”, објашњава новинар.
Важно је, каже, што је с њим већ дуго уиграна група људи коју чине сниматељ Александар, помоћник сниматеља Кирил и којима верује и зна – шта год да се деси неће га оставити. Тако је било и кад је у Сирији рањен двапут, од гелера.
Активна одбрана Донбаса
Хадаја често одлази на новинарске задатке у Донбас, последњи пут, каже, био је пре месец дана.
Са њим у екипи су увек сниматељ Александар и помоћник сниматеља Кирил
© Фото : Спутњику уступио Саргон Хадаја
Ситуацију на фронту описује као стабилну – у току је активна одбрана, а у војној стратегији увек је боље бранити се него нападати, однос у губицима је тада, објашњава, један напрема три до један напрема пет.
“Украјинска страна је објавила тзв. контраофанзиву, покушавали су негде да се пробију и можда су негде освојили неко село, негде другде две кућице, али у суштини ситуација се нимало није променила. Задаци који се постављају пред руску војску се лагано спроводе.”
Кад је реч о расположењу међу руским војницима на фронту, каже да сви разумеју значај циљева за које се боре.
“Да ли су се уморили? Има и тога. Рат није игра, рат није филм, није Холивуд где су сви јунаци. Рат је то – има и губитка, и умора, треба и копати ровове, и хладно је, има и хероизма, наравно. Наша екипа је упознала више хероја Русије, обични војници који су добили највише војне ордене за хероизам”, наводи Хадаја.
Хадаја је прошао и сиријско ратиште и јако добро познаје прилике у тој земљи
© Фото : Спутњик уступио Саргон Хадаја
У Украјини је дотле хаотично: док из ЕУ И САД кажу да понестаје пара за Украјину у Кијеву се међусобно оптужују министер одбране и председник:
„Жалосно је то, братска нам је Украјина, јер шта год ко причао, то су наши људи, словенски народ а дошли смо до тога да се тамо дешава све што се дешава: да су неонацисти на власти, да марширају под заставама против којих су наши дедови гинули“, наводи Хадаја и пита се да ли је могуће да је Запад мислио да може да направи од Украјине „војни бедем“, нагомила оружје за нацисте надомак Русије и да ће у Москви седети и тапшати им.
Руска војска обученија него икад
Резултат су, констатује, не само огромни губици Украјинаца које шаљу на фронт као топовско месо, него и то да је руска војска обученија него икад:
„Не треба заборавити да у Европи одавно није било тако великог рата. То је рат артиљерије, рат савремених технолошких средстава, дронова камиказа. Све се променило и све је друкчије. И они који мисле да умеју да ратују у Европи нек се двапут замисле зато што руски војник након што је провео две године у Донбасу разбуцаће сваку европску војску као звечку јер има борбено искуство.“
Запад мора да схвати да треба да поштује легитимне интересе Русије јер, како истиче Хадаја, она не тражи да се поштују њени интереси тамо негде у Мексику, него у њеном геополитичком простору.
Дуго ради за арапску редакцију тв канала РТ, прошао је бројна ратишта и био је рањен
© Фото : Спутњику уступио Саргон Хадаја
Ако се запали Блиски исток Украјина ће изгледати као мачји кашаљ
Хадаја је прошао и сиријско ратиште, а будући да је напола Сиријац јако добро познаје прилике у тој земљи. Сретао се више пута и са сиријским председником Башаром Асадом – он макар никуд није бежао него је током сукоба седео у свом кабинету.
Захваљујући руској војсци, подсећа, Сирија је успела да сачува државност а сада је њено присуство главни фактор стабилности која тамо постоји, макар и да није идеална. Ипак, ситуација није лака јер, додаје Хадаја, проамеричке трупе курдских формација контролишу исток земље богат гасом и нафтом, а на северу се налазе турске трупе које су окупирале део Сирије.
Хадаја често одлази на новинарске задатке у Донбас
© Фото : Спутњик уступио Саргон Хадаја
Сада се и ситуација која се развија на Блиском истоку, одражава на Сирију и веомба је експлозивна, а ако се запали Блиски исток, упозорава Хадаја, Украјина ће целом свету изгледати као мачји кашаљ.
На протестима у Београду мање људи него у московском метроу
У Београд је дошао да извештава о протестима опозиције, поводом информација да се дестабилизује земља по сценарију обојених револуција и Мајдана, али да се његов тим уверио да овдашње власти излазе с тиме на крај и да је “ситуација под контролом”.
Примећујући да је на протестима у Београду често било мање људи него на некој од московских метро станица, Хадаја се у чуду пита да ли су учесници тих окупљања, који су, како констатује, више проевропски настројени, заборавили бомбардовање Београда 1999.године.
„А ваљда је то радио НАТО, убијали су вашу децу. Људи можда лоше памте. Зачудило нас је узгред што има доста младих, можда лоше знају историју а можда су им ко зна шта обећали. Европљани то умеју: да много обећавају, онда да праве представу, а након тога да побегну. Видели смо то на примеру Украјине. Били смо на Мајдану 2013-2014. Тамо је било много обећања, а видимо до чега је све то довело”, наводи руски новинар.
Саргон Хадаја у студију Спутњика
© Фото : Спутњику уступио Саргон Хадаја
Оцењује да је покушај да се дестабилизује Балкан објашњив јер је Запад заинтересован за Србију, коју је прво порушио, а сад би и да је подели.
“А то што покушавају дестабилизацију, покушаваће и даље. Дестабилизовали су Блиски исток, Централну Азију, Источну Европу, за њих је то питање финансија, трговина оружјем је профитабилна. Али политика наметања, као што су то навикли САД И НАТО код многих више не пролази”, уверен је Хадаја.
Погледај и: